Wpis z mikrobloga

Astromirki, ale sie porobilo.
Mialem juz konczyc zmiane i nagle wiadomosc z obserwatorium Fermi, ze kwazar im wybuchl.

Teraz, zamiast sie gapic w Mglawice w Orionie przez nasz maly, 35-cm teleskop Maksutowa, obserwuje kwazara. Jego swiatlo lecialo na Ziemie 9.27 miliarda lat :O. Poniewaz od czasu jak wyslal do nas swiatlo swego rozblysku (9.27 mld lat temu) Wszechswiat zdazyl sie nieco rozszerzyc, to w tej chwili lezy on 14.1 miliarda lat swietlnych od nas.
Wybaczcie brak polskich znakow. W pracowni nie mam komputera z polska klawiatura.

Tego niusa pozwole sobie wrzucic w moj bardzo zaniedbany tag ( ͡° ͜ʖ ͡°) #astronomiaodkuchni

Jako obrazek dodalem artystyczna wizje kwazara. W rzeczywistosci, przez teleskop wyglada on nieco mniej porywajaco.

Pozdrowka z #krakow dla #astronomia i #kosmos ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Bede tu siedzial do rana, pilnujac niesfornych gwiazdek.
Al_Ganonim - Astromirki, ale sie porobilo. 
Mialem juz konczyc zmiane i nagle wiadom...

źródło: comment_XZfASa1MqNwiPptCh4O6OYc0IdYvt4m7.jpg

Pobierz
  • 72
  • Odpowiedz
Można go zobaczyć przez Newtona 5 cali?


@pawel-bu: Zapomnij. Ten leży ponad 9 miliardów lat świetlnych od nas, najdalszym obiektem obserwowalnym przez amatorskie teleskopy (chociaż nie wiem czy 5 cali wystarczy) jest kwazar 3C 273 leżący 2.4 miliarda lat świetlnych od nas, 12.9 mag.
  • Odpowiedz
@Endrius: @sorek: @Pan-Zly: i w ogóle wszyscy wołający ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak wrócę do domu, to skrobnę wpis o tym, co się stało, co to za obiekt, jak to się obserwuje i po co to komu, na co to. Będzie z tego taki wpis na sobotę. A do pytań w komentarzach tutaj ustosunkuje się za chwilę.
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: 9 miliardów lat...czy naprawdę jest sens żyć wiedząc, że wszechświat w którym jakieś światło leciało 9 miliardów lat ma intergalaktycznie w dupie mój kabel do ładowarki akurat na dole?...( _) to jest taka skala, że aż strach mysleć
  • Odpowiedz
@darkelf: kolory naturalnie mozna dodac, tak aby odzwierciedlaly rzeczywiste. surowe zdjecia juz owszem, sa czarno-biale.

temat ogolnie byl juz walkowany wiele razy. nawet kolorowe zdjecia z aparatow sa "kolorowane", z tym, ze robi to za nas sam aparat i jesli trzymac sie zasady "kolorowane=sztuczne", to wszystkie kolorowe zdjecia sa przerobione, a przeciez nie o to tutaj chodzi.

chyba ze chcesz mi powiedziec, ze to zdjecie nie pokrywa sie z realnymi
  • Odpowiedz