Wpis z mikrobloga

Astromirki, ale sie porobilo.
Mialem juz konczyc zmiane i nagle wiadomosc z obserwatorium Fermi, ze kwazar im wybuchl.

Teraz, zamiast sie gapic w Mglawice w Orionie przez nasz maly, 35-cm teleskop Maksutowa, obserwuje kwazara. Jego swiatlo lecialo na Ziemie 9.27 miliarda lat :O. Poniewaz od czasu jak wyslal do nas swiatlo swego rozblysku (9.27 mld lat temu) Wszechswiat zdazyl sie nieco rozszerzyc, to w tej chwili lezy on 14.1 miliarda lat swietlnych od nas.
Wybaczcie brak polskich znakow. W pracowni nie mam komputera z polska klawiatura.

Tego niusa pozwole sobie wrzucic w moj bardzo zaniedbany tag ( ͡° ͜ʖ ͡°) #astronomiaodkuchni

Jako obrazek dodalem artystyczna wizje kwazara. W rzeczywistosci, przez teleskop wyglada on nieco mniej porywajaco.

Pozdrowka z #krakow dla #astronomia i #kosmos ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Bede tu siedzial do rana, pilnujac niesfornych gwiazdek.
Al_Ganonim - Astromirki, ale sie porobilo. 
Mialem juz konczyc zmiane i nagle wiadom...

źródło: comment_XZfASa1MqNwiPptCh4O6OYc0IdYvt4m7.jpg

Pobierz
  • 72
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Miłej nocy. ( ͡° ͜ʖ ͡°) A w ogóle, czy tylko mi się wydaje (bo ostatnio ciągle były chmury), czy rzeczywiście dzisiaj w Krakowie są wyjątkowo dobre warunki do obserwacji? Mam wrażenie, że tylu gwiazd z tego miejsca naprawdę dawno nie widziałem.
  • Odpowiedz
@Elthiryel: nie wyjatkowo dobre, ale po prostu dobre. Udalo sie trzasnac dzis uklad podwojny zacmieniowy, galaktyke i teraz tego odleglego kwazara. Zaraz sie wezme za redukcje i sprawdze, jak tam flux, zmalau, urus.

@xandra: No widzisz, taka Matka Natura. A z Matka sie nie dyskutuje.
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Ja to się póki co nie mogę trafić z pogodą, nawet żeby M42 przez lornetkę pooglądać :(. Mam nadzieję, że uda się w grudniu jeszcze wyłapać trochę DSów z jesienno-zimowego nieba. Ogólnie spróbujemy z kumplem, który jest dobry w #astrofoto pobawić się w lucky imaging i zobaczyć jaki to da efekt przede wszystkim na M42 przy 16 calach, by zobaczyć jakie detale uda się wyciągnąć przy naszym seeingu :)
  • Odpowiedz
@mactrix: Jeśli złapiesz pogodę w ciągu tego tygodnia, to może uda Ci się sfocić nową w Andromedzie, która wybuchła jakiś czas temu. Będzie miała już jakieś 15-16 magnitudo w R, ale aparat może to wyciągnąć (przy prowadzeniu).
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Jak to #!$%@? "kwazar im wybuchł"? Tak sam z siebie wziął i wybuchł, tak? Trzeba dopytać kto tam u Fermiego grzebał przy nim i tak #!$%@?ł, że wybuchł, a teraz Ty masz całą nockę #!$%@?ą. Nich on to posprząta. Ludzie to jednak #!$%@? są.

  • Odpowiedz
W rzeczywistosci, przez teleskop wyglada on nieco mniej porywajaco.

@Al_Ganonim: Mógłbyś pokazać jak wygląda przez teleskop w rzeczywistości? Może nie ten konkretny, ale jakieś porównywalne zdjęcie, chociaż coś co nakreśli sytuację.
  • Odpowiedz