Wpis z mikrobloga

Astromirki, ale sie porobilo.
Mialem juz konczyc zmiane i nagle wiadomosc z obserwatorium Fermi, ze kwazar im wybuchl.

Teraz, zamiast sie gapic w Mglawice w Orionie przez nasz maly, 35-cm teleskop Maksutowa, obserwuje kwazara. Jego swiatlo lecialo na Ziemie 9.27 miliarda lat :O. Poniewaz od czasu jak wyslal do nas swiatlo swego rozblysku (9.27 mld lat temu) Wszechswiat zdazyl sie nieco rozszerzyc, to w tej chwili lezy on 14.1 miliarda lat swietlnych od nas.
Wybaczcie brak polskich znakow. W pracowni nie mam komputera z polska klawiatura.

Tego niusa pozwole sobie wrzucic w moj bardzo zaniedbany tag ( ͡° ͜ʖ ͡°) #astronomiaodkuchni

Jako obrazek dodalem artystyczna wizje kwazara. W rzeczywistosci, przez teleskop wyglada on nieco mniej porywajaco.

Pozdrowka z #krakow dla #astronomia i #kosmos ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Bede tu siedzial do rana, pilnujac niesfornych gwiazdek.
Al_Ganonim - Astromirki, ale sie porobilo. 
Mialem juz konczyc zmiane i nagle wiadom...

źródło: comment_XZfASa1MqNwiPptCh4O6OYc0IdYvt4m7.jpg

Pobierz
  • 72
@mactrix: Jeśli złapiesz pogodę w ciągu tego tygodnia, to może uda Ci się sfocić nową w Andromedzie, która wybuchła jakiś czas temu. Będzie miała już jakieś 15-16 magnitudo w R, ale aparat może to wyciągnąć (przy prowadzeniu).


Jebło to jebło... można się rozejść:)
Mialem juz konczyc zmiane i nagle wiadomosc z obserwatorium Fermi, ze kwazar im wybuchl.


@Al_Ganonim: no co za ludzie, kwazara mieli tylko przypilnować to im wybuh []
@Endrius:
Co nie? Dlatego mnie astronomia nie kręci.
Gdybym mógł wsiąść na statek kosmiczny i za 3 miechy zobaczyć to miejsce na własne oczy to tak.
A roztrząsanie czegoś co miało miejsce wtedy gdy naszego słońca nawet w planach nie było nie ma dla mnie sensu.
Tam na miejscu wszystko wygląda już inaczej.Widzimy coś co miało miejsce ponad 9 miliardów lat temu.( ͡° ͜ʖ ͡°)
My nie
@Al_Ganonim: Kiedy to wybuchło? Widziałem wczoraj takie rozjaśnienie gwiazdy (godzina ok 19, nie pamintam), stała sie x4-5 razy wieksza niz normalnie i powrocila do normalności. Trwało to tak z 3-10 ("sam" wybuch z 1-2 sek) sekund. To mogło być to? Ciekaw byłem czy bedzie coś o tym w necie.