Wpis z mikrobloga

Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie i mówienie "Happy Holiday" żeby nikogo nie urazić jest głupie. Indusi i Azjaci przy wigilijnym stole w reklamie to przesada politycznej poprawności.

Ale w drugą stronę też można przesadzić. Jakoś jako dziecko nie miałem problemu z przyjęciem prawdy historycznej i współczesnej personifikacji Świętego Mikołaja i oddzielenia jednego od drugiego.

Mam wrażenie, obecnie wszystko jest zero-jedynkowe: dobre-złe, prawe-lewe, sacrum-profanum, nasze-obce. Obce nie może być dobre, nasze nie może być błędne. Będąc po środku gardzą tobą i jedni i drudzy.


#religia #ateizm #chrzescijanstwo #przemyslenia #swieta #bozenarodzenie
sarmatawkapciach - Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie i mówienie "Happy Holida...

źródło: comment_LHQwHro84DEKKx8EaGBOOZkQvsqPgZBU.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@sarmatawkapciach: Wybacz, ale trudno uznać, że chrześcijaństwo odmówilo innym wierzeniom świętowania obchodzonego od zarania dziejów przesilenia zimowego. Przypominam, że to chrześcijaństwo inkorporowało 24/25 grudnia, które świętowano zanim skrystalizowała się wiara w Chrystusa.
  • Odpowiedz
@sarmatawkapciach:

Indusi i Azjaci przy wigilijnym stole w reklamie to przesada politycznej poprawności.


Niby hindus nie może usiąść do wigilijnego stołu? A jak ktoś ma w rodzinie hindusa, to nie może go zaprosić? Dlaczego?

Gdyby JP2 żył to pewnie by pochwalił idee wigilijnego stołu gdzie może zasiąść każdy: biedny czy bogaty, katolik czy nie katolik, itd.
  • Odpowiedz
@MinnieMouse0: @Racjonalnie: @biliard:

chodzi mi o to co poczyniło w tym roku Tesco:
https://www.youtube.com/watch?v=sWCeMGMtkG8

Jak w rodzinie jest Hindus, to oczywiście nikt go nie wyprosi (sam mam). Ale sugerowanie, że muzułmanie obchodzą Boże Narodzenie jest głupie (pomyliłem się z Indusami i Azjatami - teraz odświeżyłem film, choć trafił się jakiś Sikh > chyba, ale właśnie w mieszanym gronie).

Ale na reklamie "zimowe święto" wygląda jak Boże Narodzenie.
No i
  • Odpowiedz
@sarmatawkapciach:

sugerowanie, że muzułmanie obchodzą Boże Narodzenie jest głupie


Jak dla mnie, to obrażać powinni się muzułmanie na tę reklamę. Pełno symboli które kojarzą się chrześcijaństwem, a muzułmanów wstawili do tej reklamy, czyli narzuca się muzułmanom chrześcijaństwo, niszczy się ich niezależność kulturową! ;)

To tak, jakby pokazać chrześcijan modlących się na dywanikach, skierowanych w stronę Mekki.

Misjonarze robią w Afryce coś podobnego: wciągają niechrześcijan do obchodzenia nieswoich świąt.

Czyli chrześcijan nie
  • Odpowiedz