Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z Was podchodził do samodzielnego wykonania instalacji rekuperatora oraz centralnego odkurzacza? Budynek w stanie surowym, więc mam dowolność odnośnie wpuszczania instalacji w podłogę / ściany / podwieszony sufit. Sama instalacja wydaje się stosunkowo prosta, bardziej obawiam się odpowiedniego rozplanowania instalacji (szczególnie rekuperacji). Podpowiecie jak to ugryźć we własnym zakresie, czy jednak lepiej od razu szukać fachowca?
#rekuperacja #budownictwo #budowadomu #budujzwykopem #remontujzwykopem
  • 12
@otoTO Reku też zrobisz bez problemu. Nawiewy w pokojach, wywiewy w kuchniach, łazienkach. Liczysz jedną rurę 75/63 na jedną przebywającą na stałe osobę (25m3/h). Ja kupowałem od reku.net.pl, facet chciał przejrzeć moje plany, troszkę je skorygował, wszystko za free (w zamian kupiłem od niego towar), robiłem na pe-flex. Ilość wyciągów (rur wyciągu) powinna się zgadzać z ilością nawiewów. Resztę zobacz na peflex.pl - tam mają z grubsza to wyjaśnione.

Tak na dobrą
@eXe1987: Miałeś może do czynienia z instalacją odkurzacza, żeby podpowiedzieć na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy doborze urządzenia i orurowania?
@jarzyn123: Super, dzięki! A sam rekuperator jaki wybrałeś?
@otoTO: u mnie to jest wogóle śmiesznie to wszytko zrobione. Instalacje robiła mi firma, teraz już wiem na co zwrócić uwagę. Wg mnie nie baw się w żadne wallie itp bo i tak tego nie będziesz używał. Ja na dwie kondygnacje używam dwóch gniazdek, jedno na dole drugie u góry. Musisz sobie tylko zmierzyć jakiej długości węża potrzebujesz. Wg mnie przepinanie go nie ma sensu.
Jeśli chodzi o jednostkę to ja
@otoTO: rekuperatory sprawdz sobie takie: thessla green albo frapol.
1.Jeśli reku będzie w miejscu nieogrzewanym to lepiej żeby był izolowany.
2.powierzchnia przekroju kroćców = suma powierzchni rur rozprowadzających
3. nie warto robić GWC
4.wybierając reku weź pod uwagę cenę wymiany filtrów
5.bypass jest spoko bo latem nocą możesz sobie chłodzić
6.jeśli planujesz mieć kominek to wez pod uwagę jakiś system co okresowo zwiększa ciśnienie nawiewu względem wywiewu

jak będziesz coś rozrysowywać
@RoBee: Zwiększa opory przepływu powietrza przez co zwiększa się zużycie prądu na reku. Bardzo ciężko jest nie mieć grzyba w gwc. Wilgoć na pewno się zbierze z uwagi na różnice temperatur. Sa też systemy z rurkami glikolu ale to już gruba przesada. Lepiej te pieniądze wydać gdzieś indziej
@otoTO: Jeszcze nie mam, planuję go wrzucić na strych przed wprowadzeniem. Teraz mam inne wydatki ;) Poza tym kanały najlepiej zaślepić w trakcie budowy żeby się nie zasyfiły, chociażby przy szlifowaniu gładzi... O wyborze reku napisał już miesz więc nie będę się dublował...
@RoBee: @mlesz: Możesz pomysleć o glikolowym GWC. Nie zwiększa praktycznie oporów i nie ma możliwości powstania grzyba. Ponosisz koszty działania pompki w obiegu i nie wiem jak z wymianą glikolu. Ogólnie GWC to dobra rzecz w naszym klimacie bo wstępnie ogrzewa powietrze i nie dochodzi do zamarzania wymiennika w rekuperatorze (przy niskich temp. bez GWC trzeba dodatkowo załączać grzałkę żeby odmrażała wymiennik - chyba że jest to wymiennik obrotowy to
@saczuser: Glikolowy GWC to koszt >10K PLN. Gdyby nawet założyć że mróz występuje całą zimę (90 dni) grzałka thessli pracuje cały czas na max (600W) to zwrot inwestycji w GWC nastąpi po 12 latach.
Rzeczywisty zwrot będzie dłuższy bo
1. mróz nie występuje przez całe 90 dni
2. grzałka nie działa cały czas na max tylko modulowana jest płynnie 0-600W zależnie od temp.
3. pompa glikolu też pobiera prąd
4. korzystanie
@mlesz: Skoro tak się sprawa ma to może i masz rację. Lepiej w takim razie byłoby zainwestować w fotowoltaikę, tak żeby koszt ogrzewania i wentylacji się (conajmniej) bilansował, a w budynku pasywnym nie byłoby to trudne do zrealizowania.