Wpis z mikrobloga

hej Mirki jak to jest z rozliczaniem kasy z handlu kryptowalutami - czy trzeba na to działalność zakładać? Generalnie chodzi mi o takie coś, że w necie wszyscy pisza, że jak jest dokonujemy tego w sposób ciągły i powtarzalny to wymagane jest założenie działalnosci, tylko nie wiem o jaką ciąglość chodzi - bo jak się wpłaci np. 1k PLN w styczniu, potem obraca się wielokrotnie na giełdzie gdzie walutą nie jest PLN tylko BTC i się tego nie wypłaca a np. w grudniu potem jednorazowo wypłaca to jest to traktowane jako pojedyncza operacja (do rozliczenia na PITcie) czy przez to że ja obracałem tym wewnątrz giełdy (nawet bez wypłacania) to mogą to potraktować jako ciągłość. Orientuje się może ktoś jak to z tym jest?

#kryptowaluty
  • 7
@vicariousuoiraciv: podstawową rzeczą jest czy w tym czasie np. pracowałes gdzieś na etacie. Jeżeli tak to masz łatwe usprawiedliwienie, że handlujesz hobbystycznie. Do tego pytanie czy np. US nie bedzie chciał historii transakcji. Jak nie to nie wykryją, że robiłeś to ciągle.

Jak dostaną i zobaczą, ze się z tego utrzymywałeś (np. dwie duże wypłaty na początku każdego półrocza) i nie pracowałeś to będą się pluli, że robiłeś to ciągle i
@vicariousuoiraciv: jak nie wymieniasz na FIAT to skąd mają wiedzieć czym handlujesz? Myśle, że analogia z handlowaniem na zwykłej giełdzie pod parasolem jest tutaj dobrym odpowoednikiem (i da się to obronić w sądzie), tj. handel na tej samej giełdzie traktujesz jak fundusz parasolowy a podatki placisz za każde wyjście z giełdy/parasola na fiat.

Co sobie mielisz pod parasolem to Twoja sprawa. Skarbókwę interesują kwoty wejścia i wyjścia z parasola (giełdy).

p.s.
@vicariousuoiraciv: to są interpretacje, które takie handlowanie dopuszczają jako hobbystyczne bo nie ma czynnika utrzymywania się z tego - co oznacza, że nie musisz działalności zakładać. Oczywiście wszystko na zasadzie ograniczenia USowi dostępu do informacji. Tak jak ktos wyżej pisał, nie zobaczą dokładnie jakie operacje robisz, a jak kwota nie jakaś gigantyczna to nawet im sie nie bedzie chciało weryfikować dokładnie jakiejś historii transakcji itp.