Wpis z mikrobloga

Mireczki z #arduino czy #raspberrypi - mam pracę inż do zrobienia (mechatronika) i potrzebuję troszkę porad i za każdą jestem wdzięczny.
Temat pracy polega na tym, że na ardruino podłaczam czujnik pyłów który zczytuje dane lokalizacyjne GPS oraz ilość pyłów i nanosi te dane na np karte SD czy tez np laczy sie z telefonem po wifi a telefon to przesyla na serwer.
Nigdy nie bawiłem się w swoje DIY projekty, ardruino i raspberry wiec pytania:
0. Jeżeli macie doświadczenie i wiedzę - jakby to było zrobić najlepiej, najłatwiej - tzn. opierając się na tej wiedzy i doświadczeniu można mieć wizję projektu, schemat jakiś itp.
1. W czym najłatwiej i najlepiej programować ardruino ? Czy znacie jakieś gotowce do podbnego projektu ktory moglby posluzyc jako wzór, wsparcie etc. Broń Boże kopiuj wklej - ale jakiś poradnik jest mile widziany.
2. Myślałem, czy da się postawić na ardruino czy jakos zaprogramować na androida - wtedy ardruino by to wysyłał bezposrednio na telefon a telefon nanosil dane - ale czy tak da się ?

Dziękuję za wszelakie rady :) Dodam też #elektronika jeśli można :)
  • 17
@Pirzu nie pracowałem z rpi ale robienie czegokolwiek z komunikacją z internetem po arduino to tragedia. Polecam zatem poczytać o rpi w tej kwesti. A tak ogólnie to rozmawiaj z promotorem najpierw. Dobierz sobie czujniki, zobacz czy mikro ci je obsłuży, na arduino to znajdziesz gotowe biblioteki do obsługi tych czujników więc praktycznie nic nie będziesz musiał od siebie dodawać. Czym programować arduino? No arduino IDE piszesz tam w jakimś prostym języku
@RBNG: Dziekuje za info odnosnie neta. Co do promotora, nie pojde z nim z zerem po dwoch miesiacach, mam duzo roboty w zyciu codziennym i tak odkladam inzynierke i odkladam, musze już coś mieć, pójść do niego i wtedy porozmawiać :)
Czy orientujesz się które ardruino pod to byłoby najlepsze? (promtor wposminał, że lepiej ardruino) ale jest tyle tych wersji...

@dev-ops: Szczerze? Zgadzam się z tym (choć mój promotor dał
@Pirzu nie wiem jak działają te czujniki zapalenia jak napiszesz coś więcej to powiem ale do GPS to te najtańsze nano czy jak ono tam na pewno styka. Jak połączenie tego czujnika zapalenia opiera się tylko na Tt - > Rx no to nano wystarczy.
@Pirzu Z tego co widzę co polinik podrzucił to uno albo nawet nano wystarczy. Tak właściwie sam odbiór danych z czujników to napiszesz program i podłączysz to wszystko w godzinę. Więc pewnie będziesz musiał się nacudowac przy przedstawieniu wyników jakąś apke zrobić itp
@RBNG: Czytałem troszkę i najlepiej chyba API pod google.maps i nanosić dane po prostu. Na poczatek mysle na karte SD nanosić, jezeli sie uda - jakos to zautomatyzowac (laczenie z telefonem poprzez wifi/otg/bt) a ten by sobie wysylal dane do serweru.

@Polinik: Dziękuję !!!!
@Pirzu arduino mega jeśli już. Uno ma za mało pamięci RAM do obsługi zapisu na karcie SD. Mam takiego data loggera na arduino mega i spisuje się dobrze, z tym, że brak dalszej komunikacji Ethernet/RS232 itd.
Samo Arduino jest proste w programowaniu, ale trzeba czasem poświęcić trochę czasu na uzyskanie komunikacja z czujnikami, nie wszystko chce działać od razu.
Przemyśl dobrze kwestię przedstawiania danych.