Wpis z mikrobloga

Czy jeśli kiedyś powstałaby #sztucznainteligencja o IQ człowieka albo np 2-5x większym czy taki twór pozbawiony całego ludzkiego systemu hormonalnego byłby w stanie myśleć jak człowiek? Czy wyobraziłby sobie czym jest np. przytulenie kogoś? Czy powstałoby raczej coś na kształt autystycznego matematyka? Co by było dla niego odpowiednikiem siedzenia zawiniętym w kocyk?
#programowanie #rozkminy
  • 16
@976497: #!$%@? prawda. Przykład 1) ludzie śmiertelnie chorzy co #!$%@?ą do różnych szamanów cudotwórców, żeby pożyć jeszcze chwilę Przykład 2) skazani na
śmierć tam to nie ma bólu a się boją. Czego?
@zly_wuj: Ludzie boją się tego, czego nie znają. Prądu też się bano, kiedy wsie elektryfikowano. Na co dzień śmierci się nie ogląda - stąd ten strach. Sprawę zmienia nastawienie.
@976497: A ja bym dorzucił kwestię uświadomienia - nagle do typa dochodzi że to jest koniec. Niby każdy wie że tak będzie a jednak każdy zdziwiony. Nagle zadaje sobie pytanie - po co mi było to i tamto, chciałby jeszcze pożyć coś zmienić. Cieszyć się faktem że w ogle żyje - a wcześniej tego nie doceniał.
@ewolucja_myszowatych: Nie tylko hormony potrzebne są do tego, aby myśleć jak człowiek. Nie wiem dokładnie jakie aspekty takiego myślenia masz na myśli, ale przypuszczam, że chodzi o tą charakterystyczną dla człowieka stronę emocji, uczuć oraz złożonych zachowań-wyciągnie wniosków, refleksja? Można zaprogramować niektóre zachowania, które by pozwalałby na chociażby zachowania imitujące empatię, ale robot nie czułby tego, gdyby nie posiadał odpowiednio rozbudowanej sieci neuronów na wzór ludzkiego mózgu i czegoś, co dawałoby
Czy wyobraziłby sobie czym jest np. przytulenie kogoś?


@ewolucja_myszowatych: a czym jest przytulenie?
A no tym, że dwie jednostki, się obejmują i interpretują, że to jest przyjemne, czyli funkcja nagrody.

Czy powstałoby raczej coś na kształt autystycznego matematyka?


@ewolucja_myszowatych: autystyczny matematyk, po protu ma problemy z interpretacją pewnych zachowań, dlaczego mielibyśmy zaprogramować (oprócz badań) taką AI?

Pytanie sprowadza się, czy chcemy "zaprogramować" funkcje nagrody takie jak nasze, czyli np. takie
@976497: samo to że wspomniałeś o strachu przed nieznanym ukazuje że śmierć jest czymś czego ludzie się boją. Jedni bardziej inni mniej. Tutaj też wchodzi kontekst wiary. Bo przecież znacząca większość ludzkości wierzy że po śmierci coś jeszcze jest. Według mnie robot musiałby posiadać system zastępujący uczucie strachu i instynkt przetrwania. Ale powinien mieć także poczucie samoświadomości. To uczucie jest jednak niewystarczająco zgłębione przez ludzi. Nie wiemy tak naprawdę co sprawia
Według mnie robot musiałby posiadać system zastępujący uczucie strachu i instynkt przetrwania


@manioo23: hm..ale w zasadzie po co mu/jej takie coś?

Ale powinien mieć także poczucie samoświadomości. To uczucie jest jednak niewystarczająco zgłębione przez ludzi. Nie wiemy tak naprawdę co sprawia że wiemy że ja to ja a ty to już nie ja.


@manioo23: Tu jest sprawa bardziej skomplikowana, bo ciało ułatwia umiejętność odseparowania i rozpoznania obiektu JA od innych