Wpis z mikrobloga

Mam pytanie. Ostatnio na fali jest #bitcoin - jestem totalnym laikiem, nie posiadam portfela oraz nie mam zamiary kupować. Zastanawia mnie jedna sprawa i może ktoś się wypowie.

Wiadome jest, że jest górny limit 21 mln bitcoinów tak? Wiadomo też, że sieć jest utrzymywana przez "koparki" gdyż sieć oparta na Blockchain wymaga ogromnej mocy obliczeniowej i jest rozproszona. W celu utrzymania sieci, ludzie poświęcają własny sprzęt i prąd, zaś w nagrodę otrzymują BTC - na tym polega kopanie, dobrze mówię tak?

To teraz pytanie - co się stanie, gdy zostanie wydobyty ostatni BTC? Co będzie motywowało ludzi, by dalej poświęcali prąd na utrzymywanie takiej sieci? Koparki będą działać, ludzie będą płacić za prąd i zero dochodu z tego?

#pytanie #kryptowaluty #btc
  • 17
@cezarysek: Prócz zysku z kopania, kopiący ma też zysk (obecnie niewielki) z potwierdzeń transakcji. Ta opłata, którą dołączasz do każdej transakcji w blockchainie idzie właśnie do kopiących. Nawet po wydobyciu 21 milionów BTC, te opłaty będą trafiać do kopiących (i prawdopodobnie będą dużo warte).