Wpis z mikrobloga

#historia #4konserwy #dmowski #endecja
Mireczki takie pytanko: Dmowski podobno na zachodzie wypuścił w lipcu 1917 roku tekst: "Problems of Central and Eastern Europe", gdzie przedstawił swoją wizję Europy po wojnie i podobno prawie idealnie się to sprawdziło. Czy taki tekst jest gdzieś do znalezienia w necie, ewentualnie jego opracowanie/tłumaczenie? Polibuda here, szukanie tego typu źródeł to dla mnie czarna magia, więc proszę o pomoc wykopowych ekspertów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@HumbugPL: Z tego co pamiętam to był memoriał do władz brytyjskich i raczej odnosił się do przyszłego kształtu Polski. Dmowski pisał, że tylko niepodległa Polska może stanowić równowagę dla Niemiec.
  • Odpowiedz
@Najzajebistszy: @mokry: Dzięki Panowie. Może tamto się uda znaleźć w biografii napisanej przez Kawalca, bo moim zdaniem przewidzenie wyników Wersalu w 1917 roku byłoby czymś niesamowitym. Ogólnie Romek był bardzo łebski, polecam to nagranie: https://www.youtube.com/watch?time_continue=16&v=PfeHWYXVstk, rzecz napisana w latach dwudziestych a on twierdzi tam, że złoża ropy są "źródłem politycznego fermentu" i tam gdzie jest ropa tam jest wojna, co wydaje mi się być niezłym wizjonerstwem jak na
  • Odpowiedz
@HumbugPL: Nie wiem czy to pomoże, ale w moich źródłach mam coś takiego:

W memoriale Problems of Central and Eastern Europe z lipca 1917 roku, rozesłanym do czołowych polityków Ententy Dmowski obszernie przedstawił swe poglądy na rolę i kształt przyszłej Polski. klęska Niemiec, rozpad monarchii Habsburgów na państwa narodowe i powstanie silnej Polski mogły w jego przekonaniu stanowić jedyną podstawę porządku w powojennej Europie. Wobec niebezpieczeństwa, jakie stwarzać będą nawet pokonane Niemcy, i osłabionej przez rewolucję Rosji fundamentem przyszłego porządku w Europie środkowej i wschodniej powinna być Polska. Stąd też przy politycznej organizacji tej części Europy należy przyjąć zasadę organizowania państw narodowych, stanowiących przeciwwagę Niemiec, przy czym w obrębie tych państw powinny znaleźć się ludy na niskim poziomie rozwoju narodowego. A zatem podstawą powojennego porządku nie powinna być ani zasada historyczna, ale zasada pogodzenia narodowych aspiracji ludów Europy środkowej i wschodniej z interesami Europy w ogóle. (...)


Za nie podlegające dyskusji uważał Dmowski odłączenie od Austro-Węgier całej Galicji i Śląska Cieszyńskiego i przyłączenie do Polski.Natomiast wschodnia granica Niemiec a zarazem zachodnia Polski powinna zaczynać się na Bałtyku w odległości 70 mil angielskich na zachód od Gdańska, iść w kierunku południowo-zachodnim na zachód od Poznania, a dalej w kierunku południowo-wschodnim na wschód od Wrocławia. W obrębie Polski znalazłyby się całkowicie: Górny Śląsk, Poznańskie Prusy Zachodnie powiększone o kilka powiatów na północy, które odpadły od Polski przed rozbiorami. Polsce też powinna przypaść większa część Prus Północnych, a z pozostałej należy utworzyć albo autonomiczną prowincję polską, albo małą republikę związaną unią celną z państwem polskim. Tylko takie rozwiązanie może pozbawić Prusy Północne roli "niemieckiej placówki wysuniętej przeciwko Polsce i bazy działań niemieckich, skierowanych ku jej
  • Odpowiedz