Wpis z mikrobloga

Mam wybudowany dom w stanie surowym i jestem właśnie na etapie rozplanowywania instalacji elektrycznej. Chciałbym od razu przygotować sobie instalację pod podstawową automatykę domową. Na co powinienem zwrócić uwagę? Głównie zależy mi na sterowaniu roletami zewnętrznymi i oświetleniem z zaplanowaniem scen oraz harmonogramów. Widziałbym to na zasadzie włączników "dzwonkowych" i zaprogramowaniu w sposób np.: naciskam 1 raz włącza się scena 1, naciskam 2 razy włącza się scena 2, przytrzymuje 1sek wyłączam oświetlenie. Dodatkowo sterowanie temperaturą w poszczególnych pokojach, tzn. czujnik temperatury w pomieszczeniu + elektryczny zawór w rozdzielni.
Podpowiedzcie mi drogie Mirki jak to możliwie najprościej ogarnąć? Trochę czytałem o #supla ale na razie brak harmonogramów i bardziej rozbudowanych scen. Po za tym, sterowanie wolałbym po kablach + jednostka sterująca, która nie musi być podłączona non stop do internetu (nie zależy mi na sterowanie z poziomu telefonu, jedynie połączyć się raz na jakiś czas żeby coś zmienić w ustawieniach).
Nie jestem programistą, dlatego jakby była taka potrzeba, to mógłbym kogoś wynająć, żeby mi to odpowiednio zaprogramował (np. na bazie #raspberrypi ).
#automatyka #budowadomu #smarthome
  • 7
@otoTO: W domoticz wszystko sam zrobisz, sceny harmonogramy itd, chyba nie wymyślisz nic czego nie dałoby się tam zrobić :) Na fb grupa 'inteligentna grupa' jest o takich rozwiązaniach czy też domoticz i zerknij na youtube na kanał szmalu. A z płatnych rozwiązań to chyba knx, chociaż tu nie mam wiedzy odpowiedniej co i jak. No ale to znając życie koszty zabiją projekt
@otoTO: takim mądrym przyciskiem o którym mówisz jest xiaomi wall switch, tylko potrzebuje bramkę gateway. Ale też zerknij na te rozwiązania, bo są bardzo tanie i estetyczne. Integrują się też z domoticz.