Wpis z mikrobloga

@Iudex: nie można, to zawiera wspólnota mieszkaniowa, a najpierw (jeśli budynek jest nowy) w Twoim imieniu deweloper - dajesz mu na to zgodę w umowie przedwstępnej
@Strega: Ani słowa o możliwości zmiany dostawcy lub jej braku.
@krave: Rynek wtórny, nie ma miejsca na jakiekolwiek ruchy.

Trochę jestem zaskoczony. Rynek we Wrocławiu jest zmonopolizowany przez firmę Fortum, który jest właścicielem całej sieci ciepłowniczej. Istnieje jeszcze Kogeneracja, ale to jest tylko wytworca ciepła, za cały jego przesył i dostarczanie do lokali odpowiada Fortum. Rynek bardzo niekorzstny dla odbiorców.
@Iudex: obecnie to jeszcze nic. Fortum chce postawić na Obornickiej, przy obwodnicy spalarnię śmieci (niby biopaliwa, ehe - czytałam wszystkie dokumenty, chcieli tam przepalać stare oleje, opony itp.), która ma służyć produkcji ciepła. Rozbudowy sieci nie są przewidywane, ergo zapotrzebowanie się nie zwiększy, rury należą do Fortum. Jeśli miasto pozwoli na otwarcie tej spalarni, Fortum zakręci kurek Kogeneracji i sam będzie rozsyłać swoje ciepło po swoich rurach. Jak myślisz, jakie wtedy
@Iudex: Standardowo, jak to we Wrocławiu - na coś brakowało kasy, to Adamski z Dutkiewiczem musieli łatać dziury i sieć ciepłownicza została sprzedana Fortum. Fortum nie posiada swojej EC, stąd też taki dziwny układ, że ciepło jest produkowane przez PGE i rozsyłane siecią nie należącą do nich ( ͡° ͜ʖ ͡°) Stąd też jedynym sposobem na zmianę dostawcy ciepła jest zamontowanie swojego pieca.

@krave: Już kiedyś
@user48736353001: no właśnie węgiel nie miał być głównym paliwem, poza tym jak chciałbyś go dostarczać na Obornicką? Ciężarówkami? Działkę obok nowej elektrociepłowni wielopaliwowej (jak zostało ładnie nazwane) miasto chciało zrobić sortownię śmieci. Te dwie sprawy w ogóle, ale to w ogóle się ze sobą nie łączą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wiadomo, że to nie to samo co palenie opon za garażem, ale przewożenie i składowanie odpadów takich
@krave: Gdyby w zakładzie mieliby nie spalać węgla to byłaby to spalarnia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak już mówiłem różnica w procesie technologicznym między spalarnią śmieci a elektrociepłownią jest dosyć znacząca. Optymalizując koszty inwestycyjne i eksploatacyjne Fortum na pewno będzie brało pod uwagę referencyjny obiekt w Zabrzu - a tam głównym paliwem jest węgiel.

Oczywiście, że te sprawy się ze sobą łączą - w sortowni część śmieci
@user48736353001: skąd masz informacje, że na Obornickiej chcą palić węglem? Nigdzie nie było nic napisane o węglu, wszędzie jest opis "wielopaliwowa". Owszem, nie wyklucza to węgla, ale biorąc pod uwagę to, że miasto samo za płot podrzuci śmieci to chyba nie ma co ukrywać, że węgiel będzie ostatnim źródłem energii
@krave: Na samych śmieciach bardzo ciężko prowadzić proces. Żeby kaloryczność była w miarę stała, musi być dostarczane inne paliwo. Jeżeli byłby to olej lub pył węglowy to mogliby go łatwo dozować. Ale to raczej będzie jakiś rusztowy kocioł (prawda @user48736353001 ?) to pewnie będą palić mieszanką węglowo-śmieciową z przewagą węgla.
@krave: W uzupełnieniu tego, co napisał @ShortyLookMean: olej jest zdecydowanie zbyt drogi na podstawowe paliwo, stosowany jest tylko i wyłącznie do rozpalania kotła. Gaz jest nieco tańszy, ale bardziej problematyczny - ze względu na strefy zagrożenia wybuchem i infrastrukturę koszty inwestycyjne są większe niż w przypadku elektrowni/elektrociepłowni węglowej. Poza tym kocioł węglowy to bardzo dobrze znana w Polsce konstrukcja, stąd też i mniej problemów z eksploatacją.

@ShortyLookMean: W EC
@user48736353001: Palniki mogą być rozpałkowo-podtrzymujące. Wtedy daje się je znacząco większe niż do samego rozpalania i jak nie udaje się utrzymać temperatury spalania na zadanym poziomie to one pomagają. Przy śmieciach ma to sens, bo może się trafić jakaś duża partia kiepsko palnego tworzywa. Jak będą palić jakimś przerobionym olejem to może nawet łapać się pod jakieś eko.