Wpis z mikrobloga

@LibertyPrime: o, może przy tej okazji ktoś mi wytłumaczy w prostych słowach:
dlaczego uważa się że przedsiębiorcy lepiej niż centralny planista przewidują co będzie się sprzedawać i będzie zyskowne?
przecież bardzo mały promil pomysłów biznesowych wytrzymuje na wolnym rynku.

  • Odpowiedz
@Rosenzweig: Uważa się że prywatny przedsiębiorca przykłada do prowadzenia biznesu znacznie więcej uwagi, wkłada znacznie więcej pracy i ryzyka - zysk firmy bezpośrednio przekłada się na jego zarobki. W przypadku firmy sterowanej przez państwo (bezpośrednio przez urzędnika bądź pośrednio przez regulacje rynku i podatki) prowadzący tą firmę albo zupełnie nie przejmuje się jej udoskonalaniem/rozwojem - bo pensja pozostaje duża i stała, albo nie jest zainteresowany rozwojem bo wiąże się on z
  • Odpowiedz
@prewenaza: > socjalizm to najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się rasie ludzkiej.

Podobnie jak wolne soboty, 40h tydzień pracy, urlop wypoczynkowy, świadczenia zdrowotne, zakaz pracy dzieci. Ale co ja tam wiem, socjalizm przecież zmusza do aborcji przedsiębiorczych ludzi.
  • Odpowiedz
@zooshi: nie, raczej jak przymusowo wolne niedziele, polska służba zdrowia, zus i brak przygotowania młodych ludzi do zawodu. ale co ja tam wiem, przecież kapitalizm wymaga, by bogaci wyzyskiwali biednych nierobów.
  • Odpowiedz
  • 1
@Rosenzweig nawet jeśli przedsiębiorca wtopi biznes to wyciągnie wnioski i nie popełni błędu po raz drugi bo to jego prywatne pieniądze. Państwo ma to w dupie, bo państwo nie ma własnych pieniędzy i może sobie robić co chce bez ponoszenia konsekwencji co pokazuje ostatnie xx lat rządów w Polsce.
  • Odpowiedz
@prewenaza:

przymusowo wolne niedziele,

Już widzę, jak kapitalizm daje wolne niedziele

polska służba zdrowia, zus

Już widzę, jak przedsiębiorca biegnie leczyć raka pracowników

brak przygotowania młodych ludzi do zawodu

Już widzę, jak przedsiębiorca przygotowuje za własne pieniądze ludzi do zawodów ucząc przez 12 lat matematyki w szkole.
  • Odpowiedz