Wpis z mikrobloga

Czy warto mieć kilka specjalizacji (języków) jako developer? Teraz robię w PHP - Laravel. Wcześniej trochę Symfony i Codeigniter. Chciałbym porobić coś w Androidzie albo iOS (mam maka i ajfona). Tylko nie wiem czy warto się pchać w coś innego? W PHP zarabiam w miarę dobrze, ale chciałbym trochę więcej. Poza tym wkurza mnie już trochę web development. Nie chciałbym stracić już doświadczenia, które już mam i jakoś płynnie przejść na mobile nie tracąc dobrych zarobków. Czy ktoś z was robił takie przebranżowienie? Jak wyszło?


#programowanie #webdev #ios #android
  • 11
  • Odpowiedz
Nie chciałbym stracić już doświadczenia, które już mam i jakoś płynnie przejść na mobile nie tracąc dobrych zarobków. Czy ktoś z was robił takie przebranżowienie? Jak wyszło?


@JestemAnonimowymWykopowiczem: bedzie ciezko zostać przy tych samych, chyba ze naklepiesz dużo projektów na drobne zlecenia albo bedziesz kontrybuował jakieś open source. Generalnie to jest bariera dlaczego ludzie siedza w starych technologiach latami - nie chcą tracić zarobków.
  • Odpowiedz
@TurboDynamo: Z jednej strony jest ciężko, a z drugiej pełno ogłoszeń z masakrycznie dużymi zarobkami dla iOS devów, czy Angularowców. Rozumiem, że na początku byłoby ciężko ale też zastanwiam się czy nie warto tego przecierpieć.

@Tom_Hanks: nie widziałem nigdy ogłoszeń, gdzie wymagane by było coś oprócz angielskiego... zwłaszcza zdalnie. Masz jakieś przykłady takich ogłoszeń?
  • Odpowiedz
@JestemAnonimowymWykopowiczem: warto, choćby dlatego, że różne języki dają różne punkty widzenia, co pomaga rozwiązywać problemy w przyszłości, choćbyś nie zmieniał używanego języka na inny. Z tego samego powodu warto co jakiś czas zmieniać domeny, w których pracujesz.

Ja zaczynałem od backendu w C++, potem Java serwerowa, teraz ui w C++ i javascripcie i trochę sztucznej inteligencji i przetwarzania grafiki. Do tego cały czas bazy danych.

Domeny też zmieniałem - systemy magazynowe,
  • Odpowiedz
nie wiem czy tak łatwo się przerzucisz, w zasadzie możesz spróbować pythona, ale to też w naszych realiach w większości web i w sumie mniej popularny od php
zdalnie też raczej ciężko wyrwać dobrą ofertę
  • Odpowiedz
Czy warto mieć kilka specjalizacji (języków) jako developer?


@JestemAnonimowymWykopowiczem: imho to może być bardzo trudne, żeby w kilku tak różnych rzeczach być naprawdę dobrym, dojście do poziomu eksperta to lata w każdej technologii, a i później zajmuje mnóstwo czasu aby być na bieżąco, więc w zasadzie przy jednej "core" technologii być ciężko na bieżąco ze wszystkim, nie wyobrażam sobie rozdrobnienia pomiędzy kilka różnych tematów i utrzymania poziomu... Żeby nie było niedomówień,
  • Odpowiedz
@Kaczus2B: ale pytam teraz o pracę a nie o hobby. Znam wiele języków i skończyłem studia informatyczne. Znam np.: C, C++, Javę, C#, Pythona, Javascript, Swift - wystarczy?

@tell_me_more: dzięki, o coś takiego mi chodziło. Ale czy po przejściu z C++ na Javę zachowałeś dotychczasowe zarobki? Zwykle wtedy firmy rekrutują jako "Juniora" w Javie, mimo, że pisałeś w C++ X lat.

@getin: nie trawię Pythona ani Pythonowców... już wolę
  • Odpowiedz