Wpis z mikrobloga

Mirki, co zrobić kiedy klient któremu zrobiłem grafiki na potrzeby www i fb + ulotki sobie ich używa, zamieścił komplet, wydrukował ulotki z jak przyszło do płacenia to mail bez odpowiedzi, telefonu nie odbiera i nie oddzwania. Do tej pory kontakt był idealny.

Co zrobić z frajerem?

#prawo #freelance
  • 99
  • Odpowiedz
@Sonkersky: masz na mailu, wiec byly tam ustalenia. Pismo za potw odbioru (wezwanie do zaplaty), potem drugie (ostateczne wezwanie do zaplaty) i do sadu elektronicznego. Dosc sprawnie otrzymasz sadowy nakaz zaplaty. Potem komornik. Nie baw sie w to sam (poza dwoma pierwszymi pismami).
  • Odpowiedz
@Sonkersky: zanim cokolwiek zrobisz - zabezpiecz dowody. Idź do notariusza, który za ok 200zl zrobi protokół odczytania strony internetowej. U siebie zabezpiecz pliki źródłowe.

2. wysłasz kopie protokołu wraz z pismem o zapłatę w ciągu 7 dni. Zawierasz w piśmie informacje ze licencje otrzyma dopiero po uiszczeniu zaplaty.

Jak nie zadziała to ścigasz go z naruszenia praw autorskich na dwukrotnosc. Jest to przestępstwo ścigane z urzędu (na twój wniosek) , więc
  • Odpowiedz
@Sonkersky: Tylko wszystkie pisma tj. faktura, przedsądowe wezwanie do zapłaty itd. wysyłaj za potwierdzeniem odbioru. Możesz wysyłać wezwania przez envelo to będziesz miał dodatkowo potwierdzenie treści listu.

Nie słuchaj tych marud co mówią, że nic się nie da zrobić.
  • Odpowiedz
@Sonkersky: od razu sobie policz x100 żeby Co się opłaci po sądach chodzić. A gościu jak dostanie fakturę k dalej będzie używać to znaczy że na cenę się zgodził :) więc tylko problem ściągnąć hajs. Ale jak ma firmę to nie aż taki, powodzenia.
  • Odpowiedz
@Sonkersky: przede wszystkim nie panikuj. W tej branży takie numery jak opisujesz to niestety coś normalnego. Minie parę-paręnaście dni i koleś zapłaci. Oczywiście wystaw mu dziś FV z jednodniowym terminem płatności
Jak miałbym latać do notariusza zabezpieczać screeny po każdej tygodniowej obsuwie w płatnościach to był nic innego nie robił.
  • Odpowiedz
Wysyłasz fakturę

Oczywiście wystaw mu dziś FV


@kasa @resuf Ja jednak zakładałbym, że ktoś kto nie wie co zrobić z niepłacącym klientem raczej nie posiada własnej DG.
  • Odpowiedz
@Sonkersky: Ja też freelancer, wołaj jak się rozwinie sprawa. Powodzenia!

Też czasem chodzę ludziom na rękę, raz czy dwa miałem problemy, ale w efekcie zapłacili. No ale jednak zawsze trzeba się milion razy upominać, żeby zapłacili (czasem z miesięcznym opóźnieniem).
Albo przypadek z ostatniego zlecenia dla klubu - umówiliśmy się na pewną stawkę (którą gość sam zaproponował!), zrobiłem nawet trochę więcej niż zaplanowaliśmy, przychodzi do rozliczenia i słyszę lament:
- Kurde,
  • Odpowiedz