Wpis z mikrobloga

Dzięki @Watchdog_Polska spytałem rzecznika MSZ m. in.: o to, kto wymyślił hasło „Polska, Against All Logic and Standards” w oficjalnej Publikacji About Polska oraz jakie pieniądze poszły na przygotowanie takiego folderu? Poniżej pytania wraz z odpowiedziami.

1. Kiedy zlecono przygotowanie pierwszej wersji Publikacji About Polska oraz jej kolejnych edycji?
Pierwsza edycja publikacji powstała na przełomie 2010 r. i 2011 r. jako materiał promocyjny Departamentu Koordynacji Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej prezentujący Polskę na potrzeby polskiego Przewodnictwa w Radzie UE. Druga edycja powstała przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 i modyfikowała wydanie pierwsze uwzględniając w szerszym stopniu zagadnienia dotyczące sportu i obiektów sportowych. Trzecia edycja powstała w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ w 2015 r. i jest znacznie rozbudowanym i zaktualizowanym materiałem i zastępuje poprzednie edycje. W stosunku do poprzednich edycji w szerszym zakresie prezentuje polskie miasta i regiony, tak aby podkreślić kreatywność i innowacyjność mieszkańców danego terenu. Publikacja przedstawia nie tylko nowoczesność, ale także zaznajamia czytelnika z polskimi tradycjami i obyczajami, prezentuje także największe dokonania Polski i Polaków. Publikacja została wzbogacona o dobre jakościowo zdjęcia oraz infografiki. Trzecia edycja publikacji (wraz ze zmianami) została przygotowana w jęz. angielskim, niemieckim i hiszpańskim, francuskim, wietnamskim; trwają prace nad przygotowaniem kolejnych wersji językowych (ukraińska, węgierska, rumuńska, litewska, grecka)

2. Jakie całkowite koszta poniosło MSZ przy przygotowywaniu pierwszej wersji Publikacji About Polska oraz przy jej kolejnych aktualizacjach w wyszczególnieniu na poszczególne edycje?
Koszt przygotowania oraz druku pierwszej i drugiej edycji publikacji (2012 -2014) wyniósł 362 971 PLN. Koszt przygotowania oraz druku publikacji trzeciej edycji publikacji (2015-październik 2017) wyniósł: 667 428 PLN. Jednocześnie informujemy, że dokumenty sprzed 2012 r. zostały przekazane do archiwum i ewentualne zgromadzenie informacji będzie wymagało dodatkowego czasu na przygotowanie odpowiedzi.

3. Dokąd oraz w jakim nakładzie trafiała Publikacja About Polska w wersji nieelektronicznej, jeżeli w takiej była wydawana, od pierwszej edycji do dnia złożenia wniosku, tj. 13.10.2017?
Pierwsze dwie edycje zostały wydrukowane w nakładzie ok. 33 000 egz. Trzecia edycja publikacji (jak dotąd opublikowana w nakładzie 89 000 egz.) była przekazywana obcokrajowcom zainteresowanym Polską przez sieć placówek dyplomatycznych w trakcie wydarzeń specjalnych przygotowywanych przez polskie placówki za granicą. Publikacja była także dystrybuowana podczas ważnych wydarzeń mających miejsce w Polsce (np. 41. Sesja Komitetu UNESCO w Krakowie), a także była przekazywana uczestnikom wizyt studyjnych.

4. Czym kierowano się przy aktualizowaniu danych dotyczących liczby mniejszości zamieszkujących Polskę (strona 47.) w wersji wydanej 10.01.2017 roku oraz kto odpowiadał za zebranie tych danych i ich redakcję w Publikacji About Polska w ostatniej, jak i poprzednich edycjach?
Infografika prezentująca dane statystyczne dot. struktury narodowo-etnicznej zamieszczona na str. 47 została doprecyzowana w oparciu o tabelę nr 2.2. Ludność według rodzaju i kolejności identyfikacji narodowo-etnicznych – w 2011 r., analizy Głównego Urzędu Statystycznego „Struktura narodowo-etniczna, językowa i wyznaniowa ludności Polski”, Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011 dostępnej na oficjalnej stronie GUS (https://stat.gov.pl/spisy-powszechne/nsp-2011/nsp-2011-wyniki/struktura-narodowo-etniczna-jezykowa-i-wyznaniowa-ludnosci-polski-nsp-2011,22,1.html). Publikacja była przygotowana przez Fundację Bęc Zmiana i przedstawiana do akceptacji MSZ.

5. Z jakiej przyczyny podana liczba członków społeczności kaszubskiej (Kaszubów) różni się tak drastycznie względem poprzedniej wersji (wcześniej było to 229 tys., a obecnie jest to 17,7 tys. osób), czym kierowano się przy jej określeniu oraz dlaczego pominiętych zostało blisko 212 tys. osób, które w Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 roku określiły się jako Kaszubi, w zgodzie z własnym poczuciem narodowościowym oraz możliwościami, jakie dawał im Spis?
Dane wprowadzone we wcześniejszej wersji publikacji pochodzą z raportu opublikowanego w lipcu 2012. Aktualizacja infografiki dot. struktury narodowo-etnicznej (strona 47) została doprecyzowana na podstawie materiału opublikowanego na stronie internetowej GUS w roku 2015.

6. Co w rozumieniu redaktorów Publikacji About Polska oznacza hasło użyte w nagłówku na 22. stronie, cytując: „Polska, Against All Logic and Standards” oraz kto jest autorem tej strony?
Pod hasłem Polska, Against All Logic and Standards opisane zostały cechy Polski i jej obywateli – kraju niezwykłego, inspirującego, przedsiębiorczego, kreatywnego, stawiającego czoła nowym wyzwaniom, nie podążającego utartymi drogami. Skład redakcyjny został zamieszczony na ostatniej stronie publikacji. Publikacja była przygotowana przez wykonawcę i przedstawiana do akceptacji MSZ.

7. Z jakiego powodu w zestawieniu największych dzieł polskiej kinematografii pominięto przyznanego w 2015 roku Oscara wspomnianemu filmowi „Ida”, czy też nagrody przyznane wspomnianemu filmowi „Body/Ciało” (strona 71.) oraz kto jest autorem tego zestawienia?
W zestawieniu na str. 71 wskazano osobowości przemysłu filmowego, osobistości (oraz ważne nagrody dla filmów), które osiągnęły międzynarodowy sukces, a których edukacja bądź praca była związana Łódzką Szkołą Filmową.
Odnośnie do filmu „Ida” informujemy, że autorzy zdjęć do filmu Ryszard Lenczewski oraz Łukasz Żal zostali wskazani jako osoby zaangażowane w produkcję „Idy” (rok 2013), jednocześnie jako absolwenci łódzkiej filmówki. Informacja o Oskarze przyznanemu filmowi „Ida” znajduje się na stronie 195. Także informacja o filmie „Body/Ciało” została ujęta w przedmiotowej infografice (str. 71, reż. Małgorzata Szumowska)

8. Kto odpowiada za redakcję oraz skład stron poświęconych w Publikacji About Polska Trójmiastu (str. 136-147)?
Skład redakcyjny został zamieszczony na ostatniej stronie publikacji. Publikacja była przygotowana przez Fundację Bęc Zmiana i przedstawiana była do akceptacji MSZ.

9. Czy Publikacja About Polska została sfinansowana przez któreś z miast, które zostały w niej wymienione, a jeżeli tak, to jaki był ich dokładny wkład finansowy w poszczególne edycje?
Żadne z miast nie finansowały publikacji, niektóre urzędy miast udostępniały zdjęcia w ramach promocji.

Nie zamierzam na tym skończyć, a temat pociągnę jeszcze w ten weekend. Może coś jeszcze przykuło waszą uwagę w tej Publikacji? Dajcie znać!

#msz #jawnosc #watchdogpolska #prawo #prawodoinformacji #ciagniemywladzezajezyk #warszawa #kaszubi #trojmiasto
  • 2
@dlugi_: 6. Co w rozumieniu redaktorów Publikacji About Polska oznacza hasło użyte w nagłówku na 22. stronie, cytując: „Polska, Against All Logic and Standards” oraz kto jest autorem tej strony?
Pod hasłem Polska, Against All Logic and Standards opisane zostały cechy Polski i jej obywateli – kraju niezwykłego, inspirującego, przedsiębiorczego, kreatywnego, stawiającego czoła nowym wyzwaniom, nie podążającego utartymi drogami. Skład redakcyjny został zamieszczony na ostatniej stronie publikacji. Publikacja była przygotowana przez