Wpis z mikrobloga

#kryptowaluty #inwestowanie #januszkryptowalut

UWAGA: dalsze raporty z eksperymentu planuję wrzucać tylko na FB - link w stopce.


Dawno nie pisałem nic o kryptowalutach. Czas to zmienić ( ͡º ͜ʖ͡º)

Jak wiesz, mój poprzedni eksperyment z wynajmowaniem koparki musiałem zakończyć z przyczyn ode mnie niezależnych (sprzedawca mnie oszukał, ale i tak wyszedłem na inwestycji jakieś 100zł na plus).

Czas na nowy eksperyment. Postanowiłem sprawdzić, ile da się zarobić, inwestując w różne (inne niż Bitcoin) kryptowaluty.

Założenia eksperymentu są proste. Wrzucam w kryptowaluty $60 (czyli około 220zł). Kupuję za to jednostki 8 różnych kryptowalut o możliwie dużym 'market cap' (wartość rynkowa wszystkich monet). Trzymam inwestycję przez pół roku i regularnie obserwuje co z tego wyniknie. Na koniec eksperymentu pozbywam się wszystkich monet, niezależnie od ich wartości (ma to być zabezpieczenie przez efektem kryptowalutowej chciwości i 'efektem chomika').

Deadline: 01.05.2018 [w okolicach tej daty pozbywam się wszystkich monet, prawdopodobnie konwertując je do BTC].

Nie wiedziałem jak podzielić fundusze pomiędzy kryptowaluty (bo każda ma inną cenę), więc wyszedłem z założenia, że po prostu kupię jednostki każdej waluty za 0.001 BTC.

Moja lista zakupów:
Monero = około 0.93 sztuk
Qtum = około 0.61 sztuk
ZCash = około 0.03 sztuki
NewEconomyMovement = około 37 sztuk
Ripple = około 33 sztuki
Litecoin = około 0.11 sztuk
Dash = około 0.22 sztuki
Neo = około 0.21 sztuki

Statystyki walut sprawdzałem na https://coinmarketcap.com i czytałem opinie o nich na forach.

Serwis w którym kupuję kryptowaluty to https://bittrex.com. Niestety, nie obsługuje on wszystkich monet jakie mnie interesowały, więc musiałem się dostosować (chciałem trzymać wszystko w jednym miejscu dla uproszczenia obliczeń).

Jedyny wskaźnik jaki mnie interesuje to wartość portfela. Wartość początkowa wynosi $60.

Część cen walut poleci w dół, a część prawdopodobnie poszybuje w górę. Poprzez dywersyfikację portfela, mam mieć spokój i (przynajmniej w teorii) tylko oglądać zyski.

Ewentualne zyski będą raczej symboliczne (bo za mało zainwestowałem). Eksperyment nie ma na celu uczynienia mnie obrzydliwie bogatym (chociaż taki scenariusz jest jak najbardziej akceptowalny), a jedynie chcę sprawdzić na własnej skórze (poprzez mikroinwestycje) jak bardzo opłacalnym biznesem są topowe coiny.

Dodatkowo, eksperyment ten ma mieć walor edukacyjny dla moich czytelników.

Zamiast ryzykować własnych pieniędzy, możesz:
a) patrzeć z dumą jak Unknow stracił swoją kasę, a Ty nadal będziesz miał co jeść
b) za pół roku płakać, że nie powtórzyłeś moich kroków (do czego nie zachęcam - Twoja kasa, to Twoje ryzyko)

Nie przewiduję opcji wycofania się z inwestycji, co oznacza, że mogę stracić 100% kapitału.
Postaram się cyklicznie - co około miesiąc - zdawać relację ze stanu mojego krypto-portfela.
Mam nadzieję, że ten eksperyment dotrwa do końca i nie okaże się, że w międzyczasie giełda upadła, albo że ktoś się do niej włamał...

Jeśli jesteś zainteresowany dalszym przebiegiem tego eksperymentu, to daj lajka i upewnij się, że masz moje konto na Facebooku w obserwowanych, bo tylko tam będę zdawał relację - https://fb.me/jakub.mrugalski

Zakupy robiłem wczoraj około 23:00. Dziś sprawdzałem wartość portfela i jest to równe $62.21 (to skacze, więc nie myśl, że jestem $2+ do przodu). Największe wzrosty są na Monero i NewEconomyMovement, a Zcash i NEO dają mi obecnie stratę kilku centów.

Pamiętaj, że kryptowaluty, to inwestycje długoterminowe, więc moje sprawdzenie portfela po niespełna 12h spowodowane było ciekawością, a nie chęcią liczenia zysków.

******
Moje konto na Facebooku
  • 10
@imlmpe: Jaki sens ma taki eksperyment? Przecież równie dobrze można ustalić czas bez inwestycji i za pół roku sprawdzić ile wzrosło.
Inna sprawa, gdybyś podejmował w międzyczasie jakieś decyzje i operowanie na prawdziwych pieniądzach dokładałoby czynnik psychiczny, ale tak?
  • 1
@rudolf: Masz rację i też o tym myślałem, że samo trzymanie walut jest mało ciekawe. Prawdopodobnie będę coś dodatkowo inwestował i/lub zmieniał waluty między sobą. Już teraz widzę, że np Monero ostro wybija się na tle innych monet. Trzeba to wykorzystać