Wpis z mikrobloga

Jestem freelancerem, całą pracę wykonuję przez internet, przy użyciu zaledwie laptopa - jak ominąć podwyższony podatek od nieruchomości?

Wynajmuję mieszkanie i nie chcę, by właściciel płacił wyższy podatek ze względu na wykonywaną działalność (około 500zł). Bo wiadome, że przeżuci on ten koszt na mnie :)

Czy rozwiązaniem takiej sytuacji, będzie wynajęcie wirtualnego biura po prostu? Czy może coś innego?

Ogólnie czytałem, że jak:

Przedsiębiorca prowadzi swoją działalność głównie przez Internet lub telefonicznie, a w mieszkaniu zarówno pracuje jak i mieszka. Dotyczy to m.in. grafików, tłumaczy, analityków, dziennikarzy, pisarzy ale także np. budowlańców, którzy firmę mają zarejestrowaną w domu, ale wszystkie usługi wykonują u klientów. Tacy przedsiębiorcy płacą podatek od nieruchomości według stawki przewidzianej dla budynków mieszkalnych (w 2013 r. 0,73 zł od 1m2 powierzchni użytkowej).


To jak widzicie nie płaci się wcale żadnego podwyższonego podatku od nieruchomości, a właśnie taki jest charakter mojej pracy - żadnych klientów nie przyjmuje, wszystkie zlecenia z jakiegokolwiek miejsca w Polsce :)

Ktoś zaora temat? Będę bardzo wdzięczny ( ʖ̯)

#firma #wlasnafirma #dzialalnoscgospodarcza #wlasnybiznes
  • 14
@BajerOp: No chodzi o to, że właśnie otwieram działalność i nie wiem gdzie ją zarejestrować! O to się rozbijam :)

Faktur za wynajem nie biorę, nic nie będę odliczać, ale znam Urzędy polskie i wiem, że jak powiem, no tutaj chcę zarejestrować, to od razu wyskoczą, z pozwoleniem od właściciela i że "łooo, będzie większy podatek od nieruchomości".
@muchcoin jeżeli nie bierzesz faktur za media, które chcesz wrzucić w koszta i lokal (w całości) nie służy do wykonywania dg, czyli np. gabinet dentystyczny, to nie płacisz wyższego podatku od nieruchomości i możesz sobie rejestrować gdzie chcesz
@muchcoin:
1) musisz mieć zgodę właściciela na rejestrację tam działalności
2) do pracy z laptopem nie potrzebujesz "nieruchomości"
3) potwierdzam, wirtualny adres to świetna sprawa przy "trudnej" sytuacji adresowej, ale nie wiem jak teraz z weryfikacją adresu do celów VAT
4) i tak pewnie będziesz brać jakieś biuro rachunkowe, więc tam zweryfikuj lokalne info

jeśli meldunek masz daleko (pomijając że samo pojęcie "adres zameldowania" chyba już w ogóle nie funkcjonuje prawnie),
@BajerOp: Wiem, dzięki za rady mireczku, tylko jest problem, że zawsze mogą przyjść jakieś listy z Urzędu, ZUSu i innych debilizmów, a zameldowanie mam w innym mieście niż to, w którym teraz mieszkam i chcę prowadzić działalność. 100 kilometrów, po listy jeździć to trochę słabo chyba :(
@ppawel: Bardzo dziękuje za poświęcony czas na odpowiedź :)

Meldunek mam 100 km od siebie i to racja, jeźdzenie po listy 100km raz w tygodniu, to byłaby katastrofa. Taniej by wyszło biuro wirtualne.

Skoro nie potrzebuje nieruchomości, to nie będzie podwyższony podatek od nieruchomości tak? - okej to rozumiem. Czyli nic się nie zmieni z opłatami, nawet jakbym zarejestrował na tym adresie wynajmującego (po uzyskaniu zgody od niego).

Czyli wychodzi, że
@visac: Bardzo dziękuję. Wyjaśnione krótko i na temat. Bardzo mnie to cieszy, bo nie chciałbym tracić ~500zł miesięcznie na podwyższony podatek od nieruchomości :)

A masz jakieś zdanie na temat biur wirtualnych?
@muchcoin: jeśli nie chcesz robić odliczeń i przyjdzie list od gminy to napisz, że działalność jest wykonywana bezpośrednio u klienta*, księgowość w biurze rachunkowym a to jest tylko adres do celu rejestracji działalności i korespondencji.
(*Tylko w zgłoszeniu działalności uwzględnij taką pozycję)
@muchcoin: Ja zarejestrowałem się w wrtualnym. Do VATu tez nie robili problemu(poza tym ze czekałem miesiąc ale to ponoć standard). Musiałem mieć tylko umowę najmu na to biuro. Za stowke miesięcznie święty spokój.