Wpis z mikrobloga

Chińska kamerka do "domowego monitoringu" po wifi, konkretnie:
Xiaomi MIjia Dafang 1080p wifi camera


TL:DR - nie wiem czy warto. Ale jest tanio :) Zdjęcia w komentarzach

Zamówiłem 3szt, wpadło na WER +88zł ...
Plusy:
- jest ładna ;) (szkoda że nie świeci w obiektywie czerwony led - nazwałbym ją HAL9000)
- kamera jest obrotowa 360' wokół osi (obraca się cała względem podstawki nieruchomej, do której podłącza się przewód microusb), oraz kilkanaście stopni góra-dół obiektyw się może ruszać.
- ruch jest BARDZO cichy, w zasadzie niesłyszalny, głośniej chodzi mi zegarek na ścianie, a całkiem szybki (spokojnie kamera nadąża obrazem za szybko idącym człowiekiem)
- zasilanie 5v z microUSB, załączony zasilacz wtyczkowy 5V 2A, realnie kamerka mi nie pobrała nigdy więcej niż 1.2-1.3A (włączone IR i kręcenie silniczkami)
- dołączony kabelek usb-microUSB (przenosi wyłącznie zasilanie!) jest fajny mięciutki silikonowy i ma dobre 2.5m
- podświetlanie IR całkiem skuteczne w pomieszczeniu ~25m^2, i ładnie rozproszone (nie świeci tylko tuż przed kamerę)
- kamera może nagrywać obraz lokalnie (na pendrive-usb, lub na karcie microSD do 32GB) - ciągle (umożliwiając "spojrzenie w przeszłość" w podglądzie) lub zapisywać momenty gdy wykryje ruch. Ale może niczego nie nagrywać - wyłącznie służyć do podglądu
- kamera daje bardzo ładny obraz, pozornie full-hd, tak w dzień jak i w nocy, na zapisanych zdjęciach są wykrywalne lekkie szumy - ale gdy ogląda się go na smartfonie na żywo - to jest żyleta. Bez problemu widać co ktoś przegląda na smartfonie na kanapie 4m od kamery.
- można włączyć odbiór audio (podsłuch) w kamerze, ale też można "gadać przez kamerę" - choć tutaj lubi się trochę sprzęgać gdy odbiera to samo co wysyła przez głośnik. Swoją drogą całkiem głośny i wyraźny
- (po update firmware kamery!) są fajne funkcje - np korekta "rybiego oka" (geometrii obrazu) - funkcja "chińskiekrzaki" w opcjach, screen poniżej, "spoglądanie w różne kierunki wg harmonogramu", a nawet "automatyka domowa" - można ustawiać skrypty obejmujące całą automatykę z rodziny MiHome - np "gdy odkurzacz MiRobot pracuje - kamera ma nie alarmować o wykrywaniu ruchu"
- bardzo sprawnie działa wykrywanie ruchu oraz śledzenie ruchu przez kamerę - całkiem sprawnie podąża obiektywem za osobą chodzącą po pomieszczeniu, tak by ruch był w środku kadru. A po utraceniu ruchu - wraca patrzeć tam, gdzie była ustawiona początkowo.

Minusy:
- Kamera działa TYLKO przez dedykowaną aplikację Xiaomi Home (android i ios, nie ma na PC!) i cały ruch leci przez chińskie serwery... (jak to kiedyś padnie lub wyłączą - to mamy piękną cegłę)
- Powyższa aplikacja jest źle i niecałkowicie przetłumaczona - wiele funkcji niezależnie od wybranego języka jest po chińsku
- Powyższa aplikacja jest zdupczona po całości, jeśli nie pozabierać jej uprawnień - to co chwila wyskakują jakieś powiadomienia o promocjach w chińskim sklepie itp spamy. W dodatku 99% chińskimi krzakami, niezależnie od wybranego języka...
- te kamery mają "ograniczenie" używania/sprzedaży na Chiny i Australię. Da się to obejść - bo ograniczenie nie jest w kamerze, tylko w tej durnej aplikacji - trzeba zainstalować z apkarchiwe najstarszą wersję apki 3.2.5, wybrać na starcie lokalizacje "chińskie krzaki" (co oznacza "china mainland") i język angielski. Kamerka działa. Firmware kamerki można aktualizować (polecam) ale aplikacji - nie, bo kamery przestaną się łączyć.
- Nie ma możliwości podglądu na PC (choć kamera zgłasza obecność serwera HTTP na porcie 80, odpowiada, ale zwraca pusty dokument)
- z racji pracy przez serwery chińskie itd - jest 0.5 - 2s lagu między kamerą a rzeczywistością, nawet gdy kamera pracuje w tej samej sieci co telefon na którym oglądamy obraz. Przez co - sterowanie ruchem jest conajmniej "takie sobie" - niezbyt precyzyjne bo trzeba kliknąć i poczekać i zobaczyć o ile się ruszyło... Ale z drugiej strony to plus - bo podgląd działa "skądkolwiek" przez internet.

#chinskiecuda #cctv #xiaomi #xiaomiyi #itemyzchin #zapals #gearbest
hrumque - Chińska kamerka do "domowego monitoringu" po wifi, konkretnie:
Xiaomi MIji...

źródło: comment_J0GJlFmUfH3dcciy81kewa578C8wataQ.jpg

Pobierz
  • 47
  • Odpowiedz
na parapecie i sobie niech patrzy kto śmietniki rozwala - czemu nie?

@hrumque: IR nie odbija sie od szyby?

@Wychwalany: Jak się ustawi nawprost to oczywiście że się odbija i oślepia, więc do tego celu wyłączyłem IR. (można w ustawieniach wyłączyć świecenie IR) Oświetlenie na ulicy wystarcza, by coś było widać. Szału nie ma, ale zamontuje zewnętrzny oświetlacz
  • Odpowiedz
Nie daje ta kamerka żadnego strimu RTSP?


@2YT4U: podczas podglądu obrazu wykazuje ruch sieciowy:
UDP cam8-mihome.lan:60156 124.251.57.11:8053
UDP cam8-mihome.lan:55491 119.23.133.242:10001
UDP cam8-mihome.lan:55491 120.92.140.152:10001
UDP cam8-mihome.lan:55491 120.92.86.52:10001
  • Odpowiedz
@hrumque:
Moja rada na zmianę tego badziewnego MiHome to zainstaluj YiHome... moje kamery to z serii Yi i uzywam Yi HOME apki która jest bardzo dobra i nie ma zadnej chinszczyzny, powinno sie ja bez problemu sparowac.. daj znac czy pojdzie
  • Odpowiedz
Moja rada na zmianę tego badziewnego MiHome to zainstaluj YiHome... moje kamery to z serii Yi i uzywam Yi HOME apki która jest bardzo dobra i nie ma zadnej chinszczyzny, powinno sie ja bez problemu sparowac.. daj znac czy pojdzie


@ajgor-rzeszowski: spróbowałem. Nie paruje się. Zalogowałem się do YiHome moim kontem MiHome, ale kamer nie widzi. Próbuję dodać kamerę - na liście takiej nie ma, próbuję dodać kamerę po QRkodzie -
  • Odpowiedz
Ja uzywam MiHome do 720p mija 360st i mam wszystko po ang elegancko przetlumaczone;)


@wish666: wszystko zależy jaki serwer wybrałeś przy zakładaniu konta i przy instalacji aplikacji. Jak wybrałeś serwer np USA-singapore to faktycznei wszystko jest pięknie po angielsku ... tylko że np nie połączysz się wtedy z tymi kamerami (ani np z odświeżaczem powietrza xiajomi). A np. odkurzacz miRobot - ma znacznie mniej funkcji dostępnych.
  • Odpowiedz
@ajgor-rzeszowski: ale ta konkretnie kamera? Jak ją parowałeś z Yihome, tzn dodawałeś, bo u mnie na liścice obrazków-kamer jej nie ma, skanowanie QRcodu z obudowy kamery - nie rozpoznany, nie wykrywa jej.
  • Odpowiedz
Wydaje mi się, że niedługo będzie hack do firmware, to samo było z kamerką kostką od Xiaomi


@Jacobi: fajnie by było, mieć zwykły RTSP i kontrolę ptz
  • Odpowiedz
@hrumque: wystarczylo zmienic mainland pozniej po sparowaniu. Jezyk ang pozostal
A co do ewentualnego hacka oprogramowania to szczerze watpie. Musialby ktos napisac cale alternatywne oprogramowanie
  • Odpowiedz
@hrumque: którą wersję mihome masz i jaki serwer masz wybrany?

edit: ha! Nie polecam aktualizować do wersji 5+ bo podgląd live przestanie działać. Zrobiłem rollback do wersji 4~ i śmiga ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz