Wpis z mikrobloga

Ostatnio na wykopie widziałem dużo postów o tym dlaczego katolicy obchodzą 1 listopada Święto Zmarłych i czemu palą znicze. Teraz pojawiają się tematy o Wigilii i niektórzy piszą, że to katolicki obrzęd. Dużo osób mówi, że nie pójdzie na Wigilię czy groby, bo nie wierzy. Albo, że święcenie koszyka na Wielkanoc to obca nam tradycja narzucona przez inne katolickie kraje. Jak coś takiego widzę to łapię się za głowę. Postanowiłem więc opisać, które zwyczaje, tradycje i święta są katolickie, które polskie, a które tylko w polskim Kościele.

Oznaczyłem więc je:
Katolickie - obchodzone przez katolików.
Polskie - obchodzone przez Polaków nie mające w sobie żadnych obrzędów religijnych. Mogą ty być nawiązujące luźno do religii, ale na tym bazuje nasza kultura.
Polskie katolickie - obchodzone przez Polaków, jednak związane z obrzędami religijnymi, często posiadające własne nabożeństwa nieznane nigdzie indziej katolikom. Często ochodzą je też inni chrześcijanie w Polsce, nie będącym katolikami.
Europejskie- jak polskie, ale znane w Europie, jednak niekoniecznie całej (np. brak choinki w Hiszpanii, wąskie obchodznie Mikołajek).

A więc:
Sylwester - europejski
Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia) - katolicki
3 Króli - katolicki
Kadzidło i kreda, pisanie K+M+B na trzech króli - polski katolicki
Święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego) - katolicki
Matki Bożej Gromnicznej (2 lutego) - polski katolicki
Gromnice - polski katolicki
Tłusty Czwartek - polski
Środa Popielcowa - katolicki
Niedziela Palmowa - katolicki
Sztuczne palmy - polski, sztuczne palmy święci się w kościele, ale Polacy przynoszą je wtedy kiedy inni naturalne liście palmowe, ich święcenie nie jest więc oddzielnym obrzędem, odbywa się też wiele konkursów świeckich na palmy, palmy też służą dekoracjom w tym okresie
Wielki Czwartek, Wielki Piątek - katolicki, chociaż Wielki Piątek trochę inny niż u większości katolików, bo nie spotkałem się w Polsce z drogami krzyżowymi w ten dzień, a jest to popularne u innych katolików
Pisanki - europejski
Święcenie koszyka - polski katolicki, chociaż to trudny wybór, bo trochę polski, spotkałem się z ateistami traktującymi święcenie jak rodzaj magicznego rytuału, na który chodzą, dużo ateistów nie wierzących też w żadne siły nadprzyrodzone w związku z tym, że kraj jest katolicki traktuje te kilkanaście minut święcenia jako okazję by raz w roku z ciekawości odwiedzić i zobaczyć kościół, bez żadnej wiary
Wielka Sobota, Liturgia Paschalna - katolicki, z tym że w katolicyzmie traktuje się ją za mszę zmartwychstania, w Polsce nie, raczej taką rolę pełni Rezurekcja
Rezurekcja - polski katolicki
Śniadanie wielkanocne - polski
Wielkanoc - katolicki (głównie chodzi o obecność na mszy)
Śmigus-dyngus - polski
Boże Ciało - katolicki, chociaż zwyczaj zanikający
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) - katolicki
Matki Boskiej Zielnej, święcenie plonów i bukietów (15 sierpnia) - polski katolicki
Święto Zmarłych (1 listopada) - polski, tu data może być dla niektórych kontrowersyjna, ale Polacy obchodzą tego dnia Święto Zmarłych, mimo że Kościół ma wtedy inne święto
Wszystkich Świętych (1 listopada) - katolicki (głównie chodzi o obecność na mszy)
Zapalanie zniczy na 1 listopada - polski
Odwiedzanie cmentarzy na 1 listopada - polski
Msze na cmentarzach na Wszystkich Świętych - polski katolicki
Mikołajki - europejski
Choinka - europejski
Wieczerza Wiglijna - polski (z tym, że Polacy prawosławni obchodzą ją 6 stycznia)
Łamanie się opłatkiem - polski
Św. Mikołaj na Boże Narodzenie - europejski
Prezenty na Boże Narodzenie - europejski
Pasterka - polski katolicki
Boże Narodzenie - katolicki (głównie chodzi o obecność na mszy)

To wynik moich obserwacji, zapraszam do dyskusji jeśli macie inne zdanie lub jeżeli pomniąłem, któreś zwyczaje, tradycje lub święta.

#polska #zwyczaje #katolicyzm #chrzescijanstwo #ateizm
  • 16
@mopo: mam #!$%@? na święta, ale jak robi się spis czegoś to stosuje się jakąś kolejność. Sortowanie alfabetyczne albo z przodu powinny być daty i sortowane rosnące. Jakiekolwiek. Popraw to i będzie spoko.
Św. Mikołaj na Boże Narodzenie - polski

Prezenty na Boże Narodzenie - polski


@mopo: znaczy, że w europie i na świecie nie ma prezentów i św. mikołaja na boże narodzenie?
znaczy, że w europie i na świecie nie ma prezentów i św. mikołaja na boże narodzenie?


@kubako: Racja, to z rozpędu dołożyłem pod koniec. Poprawione.
@mopo: 1. Nie spotkałem się ze święceniem sztucznych palm a ze zwyczajem robienia takich z jakiś różnych ziół, traw itd.
2. Drogi krzyżowe w Wielki Piątek są bardzo u nas popularne przynajmniej w południowej Polsce, w niektórych kościołach czy też innych kalwariach organizowane są duże pochody z przebraniami np. Kalwaria Zebrzydowska.
3.Pasterka jest bardziej katolicka niż polsko katolicka najlepiej świadczy o tym fakt, że odbywa się ona również w innych europejskich
1. Nie spotkałem się ze święceniem sztucznych palm a ze zwyczajem robienia takich z jakiś różnych ziół, traw itd.


@tutaj_login: A Niedziela Palmowa? Przynosi się wtedy te sztuczne palmy do kościoła, w innych krajach święcą wtedy liście palmy.

2. Drogi krzyżowe w Wielki Piątek są bardzo u nas popularne przynajmniej w południowej Polsce, w niektórych kościołach czy też innych kalwariach organizowane są duże pochody z przebraniami np. Kalwaria Zebrzydowska.


Ciekawe, u