Wpis z mikrobloga

#grudziadz #gif #fotografia #zaduszki #antrosoweszwendanie #antroswspomina #cmentarzeboners #cmentarz #historia

Przy okazji dopiero co minionych świąt wielu z nas odwiedzało cmentarze i inne miejsca pamięci. Pewnie część osób, podobnie jak ja zapaliła także światełka na bezimiennym grobie, ale poza 3 większymi nekropoliami są w naszym mieście nie tylko zapomniane groby, ale i całe cmentarze.
Sam dopiero w zeszłym roku dowiedziałem się o Cmentarzach Cholerycznych (Górnym i Dolnym) na obrzeżach Rządza, po których trudno odszukać namacalne ślady, są jednak jeszcze bardziej zapomniane miejsca.
Pamiętam jak w podstawówce w klasach 1-3 wychowawczyni zabierała nas na dwór byśmy pohasali po łące, ta łączka o zgrozo była cmentarzem (obok Trynki kawałek za basenem). Pełno było tam zagłębień po grobach i brzegów grobów w których siadaliśmy, czasem ktoś znajdował fragment tablicy nagrobnej ("o jakaś literka!") czy nawet kości :/ Jako dzieciaki nie uzmysławialiśmy sobie, że to miejsce pochówku, ale trudno uwierzyć, że dorosła nauczycielka tego także nie robiła (,)
Jeśli nie byłeś na kilku menonickich cmentarzach na obrzeżach miasta, jeśli nie wiesz o ewangelickim cmentarzu w Rudniku czy w Lisich Kątach (schowany za hangarem lotniczym), albo o niegdyś pełnym metaloplastycznych cudeniek cmentarzu na Grunwaldzkiej (niestety od czasów mego dzieciństwa potężnie rozkradziony) to zachęcam gorąco do #eksploracja okolicy, dobrym punktem wyjścia może być ten wykaz: http://lapidaria.wikidot.com/grudziadz
antros - #grudziadz #gif #fotografia #zaduszki #antrosoweszwendanie #antroswspomina #...

źródło: comment_JOgCl9HfYXkJAeZUDdpQiECpFWKWQi5V.gif

Pobierz
  • 2
Wołam @wytrzzeszcz, on jest into cmentarze.

@antros:
Jeszcze kiedyś był cmentarz gdzieś w rejonach al. 23 stycznia, bliżej Wisły, chyba koło jakiejś szkoły. Pamiętam coś jak przez mgłę, jak mnie babcia jako gówniaka do żłobka tamtędy prowadziła. Też był w takim końcowym stanie, jak ten opisany koło Trynki.