Wpis z mikrobloga

Otwieram tag #codziennyrekord i zapraszam mirków serdecznie. Rekord na dziś to:

NAJSTARSZY OGÓREK ŚWIATA

Pani Maria Ciesielska z Parczewa posiada w spiżarni 78-letniego ogórka. Według informacji, które udało nam się zgromadzić na temat leciwych ogórków, jest to na chwilę obecną najstarszy okaz na świecie.


Historia ogórka sięga 1939 roku, kiedy to w Suchowoli (gm. Wohyń) mieszkała matka pani Marii, Janina Stopniak. To właśnie ona w wieku 15 lat zerwała z ogrodu maleńki ogórek i włożyła go do butelki zalewając roztworem-konserwantem. Pomimo, że skład zalewy został już dawno zapomniany, ciekawostką jest że wciąż pozostaje przejrzysta.


Szczelnie zamknięty, ogórek przetrwał wojnę zakopany w ziemi. Po zakończeniu okupacji podróżował wraz z właścicielką. Pani Janina nazywała go ukochanym ogórkiem, z którym nigdy się nie rozstawała. Wyjątkiem były rozmaite wystawy, dożynki i festyny .


Najstarszy ogórek na świecie ma 15 cm długości i 11 cm średnicy. Po raz pierwszy zaprezentowano go w 1946 roku w Radzyniu Podlaskim. Na jubileusz 55-lecia pojawił się w Teleexspresie, a w 1997 roku trafił jako sensacja na łamy młodzieżowego magazynu „5-10-15”. Dziś nagradzamy go rekordem Polski oraz świata.


Po śmierci pani Janiny, najstarszy ogórek trafił w ręce jej córki, Marii Ciesielskiej, która dba o niego równie dobrze jak jej mama. Ogórek z Parczewa jest doskonale znany mieszkańcom. Lokalny poeta, w 2002 napisał nawet o nim wiersz pt. „Ogórkowy rekordzista”!


„Jest ogórek – stary wielce

Który ciągle tkwi w butelce

Przedwojenne, półlitrowej

Po wódce monopolowej

Przetrwać chciał wojenny czas

Więc do flaszki owej wlazł

Kiedy? Roku pamiętnego

Trzydziestego dziewiątego

Ma sześćdziesiąt kilka lat

Czyż o starszym słyszał świat?

Znakomita to promesa

Aby w Księdze być Guinnessa

Owo dziwo, gdy kto nie wie?

Wciąż znajduje się w Parczewie

Przetrwał wojnę i socjalizm

Dziś znów widzi kapitalizm

Ogórkowi temu – cześć!

Nie zał się nikomu zjeść

Szklana chroni go oprawa

Odtąd znikła ta obawa

No a jeszcze, jak się czuje

Coś go dobrze konserwuje

Dziś ogórka – rzecz ciekawa

Zasłużona czeka sława

Jest to bowiem – oczywista

Ogórkowy rekordzista

Chyba razem wnet zasłyną

Wraz z piastunką swą Janiną

Vivat! – Pani Stopniakowa

Która go w butelce chowa

już sześćdziesiąt kilka lat

Niech się o tym dowie – świat.”


Źródło - http://biurorekordow.pl/najstarszy-ogorek-swiata/

#codziennyrekord #ciekawostki
źródło: comment_k1PbwRScm6E2El47N4U9pPeLSUDl4ExZ.jpg
  • 19
@blogger: Tak, bo my w Polsce B (a nawet C) to się dla zabawy na dożynkach gnojem #!$%@? i z tucznikami w błocie siłujemy xD Jest sobie ten ogórek, nie za specjalnie znany w samym Parczewie a co dopiero dalej. Wiec nie widzę powodu do żartów ;)
@DawidoVader25: tak będzie zdecydowanie lepiej :)
wiem że jest jeszcze jedna mirabelka z naszej dziury co się udziela ze śpiewem w pdk - ale obecnie mieszka w Krakowie chyba :)
+ jest kilkoro mirków z okolic tylko się do tego nie przyznają :)
Hannahalla jest chyba najbardziej znana - pierwszy człon jej nicku pochodzi on nazwy okolicznej miejscowości :)
chociaż to już bliżej Bugu :)
ale pewnie o tym wiesz skoro
@blogger: Wiem wiem :) Włodawa, okolice, te rejony. A co do Parczewa, to wiedziałem tylko o jednym mirku który chodził do liceum razem ze mną ale klasę wyżej, o reszcie ( a już szczególnie o mirabelce) nie wiedziałem. I dobrze, bo dziwnie postować głupoty na wykopku gdy wiesz że inni wiedzą kim jesteś xD