Wpis z mikrobloga

Dziś przyśnił mi się projekt perpetum mobile. Zdaję sobie sprawę że takowe urządzenie nie może istnieć. Tu wyzwanie dla was. Powiedzcie gdzie popełniam błąd w rozumowaniu. Sam nie potrafię go znaleźć. Pomińmy że urządzenie jest praktycznie nie możliwe do zbudowania. Traktujcie to jak #zagatka i #gra #fizyka #nauka

Opis urządzenia: Tłok zdolny do sprężania powietrza na tyle lekki, że po rozprężeniu jest mniej gęsty od powietrza. Po sprężeniu jest gęstszy. Przymocowany i zasilany przez długą linkę gęstości powietrza zamocowaną do generatora prądu. Generator pod wpływem ruchu tłoka w górę i w dół produkuje energię elektryczną.

Opis działania: Tłok rozpręża się zmniejsza swoją gęstość przez co prowadzi do uniesienia się go w górę. Unoszący się tłok ciągnie linkę napędzającą generator. Linka jest na tyle długa że generator wytworzy prąd potrzebny do późniejszego sprężenia i rozprężenia tłoku i jeszcze zostanie energii. Gdy linka się skończy tłok spręża powietrze i zaczyna opadać. Tłok dociera do ziemi, rozpręża powietrze i cykl się zamyka.

obrazek poglądowy:
zielu14 - Dziś przyśnił mi się projekt perpetum mobile. Zdaję sobie sprawę że takowe ...

źródło: comment_lagHlvKwowWYDNv3LxLryeA2djMLF16Y.jpg

Pobierz
  • 8
@zielu14: nie ma tak lekkiego i wytrzymałego materiału na różnicę ciśnień, którego różnica byłaby zdolna nawet unieść, a co dopiero wykonywać jakąś dodatkową pracę. Najbliżej temu układowi do zwykłego balonu, ale tam głównym źródłem energii jest palnik gazowy, który w skrócie reguluje wysokość balonu. Może za 500 lat.
@zielu14:
1. Nie zaproponowałeś żadnego rozwiązania na zmianę gęstości tłoka.
2. Jeśli zmianę gęstości tłoka uzyskać by poprzez wpompowywanie i wypompowywanie do niego jakiegoś płynu to taki proces pochłonie więcej energii niż dostarczy jej ruch tłoka.
3. Policz sobie jaką uzyskasz siłę i moc podczas samego ruchu tłoka w dół przy założeniu, że gęstość tłoka jest znacznie mniejsza od gęstości powietrza (zadanie, z którym powinien sobie poradzić gimbus interesujący się fizyką).