Wpis z mikrobloga

Miecz cesarza Goujian (55 cm, 875 g), Chiny 771 - 403 rok przed naszą erą.

Miecz odnaleziono w czasie wykopalisk w Chinach w 1965 roku. Archeolodzy natknęli się na wystawne groby. Podczas przeszukiwania grobowców archeolog zobaczył krótki miecz w pochwie obok szkieletu. Młody archeolog (jego historia 22:25) wyciągnął broń i jego oczom ukazał się niewiarygodny miecz. Najbardziej niesamowite w całym znalezisku było to, że nie było na nim śladu rdzy ani jakichkolwiek niedoskonałości. Szczęśliwy znalazca zawołał resztę ekipy i gdy otaczali go, aby lepiej się przyjrzeć, to ktoś popchnął go i miecz zadał mu ranę w dłoń głęboką na 2/3 cm. W tym momencie do archeologów dotarła waga znaleziska. Miecz jest tak niewiarygodny, że na początku zarzucano Chińczykom fałszerstwo, ale całe szczęście miecz jest autentyczny. Został wykonany ze stopu miedzi i cyny, ale znajdują się tam jeszcze śladowe ilości żelaza, siarki, arszeniku i ołowiu. Oprócz tego bardzo pomogła pochwa i to, że woda nie miała kontaktu z ostrzem. Ponoć miecz cesarza po długiej przerwie prawie 2500 lat wciąż przecinał grubość 20 kartek papieru (standardowy test) i kawałki się nie strzępiły. Po czasie nastąpiły badania składu chemicznego, a wyniki możecie zobaczyć na wiki. Miecz robi spore wrażenie od strony wizualnej, ale wykonanie plasuje się jako jedno z największych osiągnięć ludzi w dziedzinie miecznictwa.

Prawdopodobnie do tej pory jest to najlepiej zachowany miecz w historii, choć wszystko zależy od warunków. Nawet miecze stalowe odnajdowane 500/600 lat temu bywają w gorszym stanie. Nie mówimy już nawet o ostrości. Daje to też wgląd w zaawansowanie Chińczyków. A jak ktoś lubi historię, to ten okres w Chinach jest naprawdę ciekawy. Tam walczą ze sobą armie, które często liczą po 120 000 ludzi.

Wideo na ten temat
Artykuł
Kilka przedmiotów z tego okresu: leopardy z brązu, słynne dzwony i rzeźba żurawia

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #historiajednejfotografii #militaria #chiny #gruparatowaniapoziomu #myrmekochoria
myrmekochoria - Miecz cesarza Goujian (55 cm, 875 g), Chiny 771 - 403 rok przed naszą...

źródło: comment_XNu0ZOgZyAdlGvL54pNJmD1O5jHBgyLp.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@PanWinston: prędzej pokrywa się patyną bądź czernieje/zielenieje, ale proces niszczenia na pewno jest dużo łagodniejszy niż w przypadku żelaza które niszczeje w całej objętości (metale szlachetniejsze utleniają się raczej na powierzchni i ich warstwa nalotu najczęściej całkiem skutecznie zabezpiecza wewnętrzną część materiału)
  • Odpowiedz
@PanWinston: nie, bo był dobrze przechowywany, jak miał bardzo dobrze dopasowaną pochwę zapewniającą brak dostępu powietrza/wilgoci w jakimś suchym, zamkniętym grobowcu to tak jakby w muzeum w gablocie leżał od tych 2000 lat
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: jest to mało znany fakt, ale ów miecz był darem przekazanym namiestnikowi Chin przez władcę Wielkiej Lechii. Przekazywanie takich drobnych podarków swoim wasalom i namiestnikom prowincji było tradycją podczas obchodów każdego tysiąclecia istnienia imperium.
  • Odpowiedz
@cukier_bialy: dzisiaj pewnie tak, wszystko jest nagrywane, zdjęcia, technologia, nie ma to sensu. Ale po to rozgrzebujemy groby (jak to nazwałeś), aby poznać przodków, historię.

Zazdroszczę naszym dzieciom, ze będą znały wszystkie fakty o nas. Po dziadku zostało mi tylko kilka szarych zdjęć z nie wiadomo, którego roku i wspomnienia.
  • Odpowiedz