Wpis z mikrobloga

@karolwojciszko: Słyszałeś o projektach, w którym wzorzec MVC znajduje się w jednym pliku? Takie i wiele innych “kwiatków” zdarzają się w projektach każdego dnia. Wiem, że w twoich projektach takich rzeczy nie ma, ale na pewno widziałeś je kiedyś w projekcie “u znajomego” W tym wpisie wyjaśniam kwestię tzw “baboli” w kodzie oraz mówię jak sobie z nimi radzić by nie uśmierciły naszego projektu IT. LINK -> https://wojciszko.com/2017/10/23/wiedza-plemienna-w-projekcie-it/

#programowanie #programista15k #webdev #wojciszko #zarzadzanieprojektami #it #php #java #javascript
  • 8
  • Odpowiedz
@karolwojciszko: fajne określenie „wiedza plemienna”. W moim przypadku najczęściej się spotykam z sytuacjami gdzie jest podublowany kod (kompletny brak trzymania się zasady DRY), zostaje nic tylko płakać i refaktoryzowac. Jednak najgorzej jest jak próbujesz pisać testy do takiego kodu „plemiennego” ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@karolwojciszko: Z własnego doświadczenia wiem że o ile programista nie był kompletnym debilem to rzeczone "kwiatki" da się przeważnie w jakiś sposób wytłumaczyć. A to droga na skróty, bo nagle coś padło w produkcji, a to deadline z kosmosu, a to pozostałości jakiegoś rozwiązania które już nie jest używane. Ja rozumię oczywiście że to powinno zostać zrobione jak należy lub zostać poprawione jak tylko znajdzie się chwila ale zawsze staram się
  • Odpowiedz
@GreenFlem: Nie winię programisty - to dla mnie oczywista oczywistość, że takie rzeczy się zdarzają i często koder nie ma na to wpływu. Chcę tylko powiedzieć tym wpisem, że trzeba o takich rzeczach mówić, bo wiele fuckupów powstaje przez to, że ktoś nie wiedział, że gdzieś jest hack :)
  • Odpowiedz
@karolwojciszko: o ja sie zdecydowanie z tym zgadzam! Wkurzaja mnie ci pseudo "mondrzy" programisci ktorzy po roku w zawodzie dostaja jakis kod i dawaj #!$%@? na poprzedniego programiste, jaki to on debil byl bo zrobil cos tak a nie inaczej. Moim zdaniem to jest najwiekszy rak naszego zawodu. Niemal kazdego nowego czlonka mojego teamu musialem tak temperowac, bo sie chlopaki lubili roszalec sie z krytyka.
  • Odpowiedz