Wpis z mikrobloga

Jest tu jakiś specjalista od prawa własności intelektualnej? Jak to jest z autorskimi prawami majątkowymi w przypadku projektów robionych w ramach zaliczenia jakiegoś przedmiotu na uczelni (podkreślam, że nie chodzi mi o pracę dyplomową)? Może być taka sytuacja, że zrobię jakiś fajny projekt, a później się okaże, że mój pomysł (np. projekt aplikacji, architektura, poszczególne komponenty) albo nawet część kodu zostanie wykorzystana przez pracownika uczelni (albo firmę w której on pracuje) i to w pełni legalnie? Jak ewentualnie się przed czymś takim zabezpieczyć?

#studia #prawo #it #programowanie #studbaza
  • 7
  • Odpowiedz
Jak ewentualnie się przed czymś takim zabezpieczyć?


@Lempek: ja zabezpieczylem sie tak ze rzucilem studia. Powaznie. Wlasnie dlatego zeby nikt z uczelni nie wykorzystywal mojej pracy za ktora inna osoba zaplaci hajs.
  • Odpowiedz
@karer: ostatnio na jakichś zajęciach rozmawiałem z innym studentem i mi się żalił, że jakaś firma wykorzystała jego pracę inżynierską. Ostatnio ta firma wprowadziła nowy produkt na rynek i jak sobie popatrzył to praktycznie identyczny system jak on zaprojektował w ramach pracy. Oczywiście nie wiem na ile mówił prawdę a na ile mu się to po prostu wydawało, ale bodajże prace dyplomowe są publicznie dostępne w repozytorium uczelni.

Poza tym, niestety
  • Odpowiedz
@Lempek: https://www.bip.pw.edu.pl/var/pw/storage/original/application/e9a3e68bc568333fbb4bcbbf51abb7ef.pdf

tutaj masz ten regulamin

pomijając już ten regulamin to jako twórca masz niezbywalne prawa autorskie osobiste, natomiast prawa majątkowe można przenieść na podstawie umowy. Także jeśli nikt nie pytał Cię o zgodę na skorzystanie to jest niezgodne z prawem, tym bardziej jeśli czerpie z tego profity. Za każdym razem trzeba pytać o zgodę.
  • Odpowiedz
@Lempek: poza tym możesz się bronić cywilnie jak i karnie. Z przepisów karnych to przejrzyj może ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych (od art 115), a z cywilnych to art 78 i 79 tej samej ustawy
  • Odpowiedz