Wpis z mikrobloga

#networking #sysadmin #linux

jest tu jakiś fachowiec od sprzętu sieciowego pod linux?

Jak ktoś powie sposób który zadziała na Linux/Debian (bez wymiany sprzętu) to na p--o 100 zł jako #bitcoin.

Karta sieciowa ma 2 wkładki SPF, system widzi ją jako 2 karty (i lspci pokazuje też jako dwa urządzenia), producent pisze wyraźnie iż karta wspiera 20 Gbps jako full duplex. Wkładki są 10 Gbps.

Posyłanie przez wkładkę 1 (np TCP, UDP, cokolwiek) daje około 10 Gbps. Przez wkładkę nr 2 - tak samo.

Problem: ale jak się posyła naraz przez obie to nie jest 10+10, lecz około 6+6 Gbps.

Co NIE pomogło:

mtu na 9000 oczywiście jest ustawione
firmware zamknięty jest wgrany i system go ładuje na starcie
ethtool -g ustawienie tx ring (i tak był maksymalny)
ethtool -K różne opcje łączenia przerwań - nie pomagają ani mniejsze ani większe -frames ani -usecs
lspci mówi iż stan połączenia to 5 Giga transakcje na sec i szyna to x8 więc powinno być chyba dobrze

przy okazji, karta jest w stanie równocześnie odbierać 6+6 tak samo jak wysyła 6+6 więc to nie jest np za słabe CPU albo zapchanie szyny PCIe (chyba że PCIe ma osobny ruch w obie strony, to może ruch w górę jest zapchany?).
  • 56
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@decentralizacja: jeszcze jedno pytanie: robiłeś jakiś tuning sysctlek, czy masz jakieś wartości domyślne tam?
Pogooglaj, czy dla Twojego modelu producent nie zaleca jakiejś innej konfiguracji?
Dla przykładu - Mellanox ma swoje narzędzia, które zmieniają sporo.
  • Odpowiedz
@decentralizacja: Może problem szyny jakiś. PCIe nie zapchane czymś innym? Za czasów zwykłego PCI wyłożyłem się kiedyś na zapchaniu szyny między mostkiem północnym, a południowym i to ograniczało transfer. Ale to była jakaś szrotowa płyta z zwykłego pcta, a nie serwerowa.
  • Odpowiedz
@decentralizacja ehhhh. Zrób bonda, load ballancer round robin i będziesz miał co chcesz. Chodzi o kolejność wysyłania pakietów, rr olewa to i wali na wszystkie karty. Jeśli jest bez switch to rr z drugiej strony sobie poradzi z poskładaniem pakietów. Przechodziłem przez to co ty jakoś 2 lata temu. Sama agregacja nic nie da, zwłaszcza z lacp.
  • Odpowiedz
A czy przypadkiem to nie kolejna tania karta 10 Gbit z układem, którego wydajności kończy się właśnie w okolicy 12 Gbit?
Na pcb masz pewnie jakiegoś Marvella albo inny Broadcom, I może ten układ więcej nie obróci?
  • Odpowiedz
@koob:

wie ktoś co to dokłądnie ten eth[1] eth[2] .. to są jakieś pod-kolejki w karcie? niektóre IRQ są na 0 łącznie na każdym rdzeniu, ciekawe co to.

Ta karta chyba nie jest wielo-kanałowa,
  • Odpowiedz
A czy przypadkiem to nie kolejna tania karta 10 Gbit z układem, którego wydajności kończy się właśnie w okolicy 12 Gbit?


@dexters84: niby HP i w karcie produktu mówią że ma być 2 (fullduplex) * 2 porty * 10 Gbit = 40 gbit

Tylko nie wiem w jakich warunkach.

Może założe RedHata Enterprise jak zalecają i zobaczę tam.. hmm
  • Odpowiedz
@ManamanaTuriruriru: IMO jeśli karta nie radzi sobie z natywnym ruchem L2 per interfejs to sama agregacja tu nie pomoże ale spróbować warto.
@dexters84: W datasheecie podana jest wartość 40 gbit/s więc teoretycznie powinna tyle wyciągnąć. Czyli 10 gbit w dwie strony na jednym i drugim interfejsie.

Według mnie karta jest floodowana za bardzo małymi datagramami UDP, i jakiś bufor nie wyrabia. Nie jestem za bardzo w temacie samego działania hardware-u kart sieciowych ale według mnie porządna karta powinna przy obciążeniu wirespeed nie obciążać za bardzo CPU tylko obrabiać ruch w swoim układzie ASIC.

Ja
  • Odpowiedz