Wpis z mikrobloga

Ile będzie zarabiał w Polsce lekarz po studiach i stażu w 2027 roku?

Mam nadzieję, że każdy, kto używa idiotycznego argumentu "wiedzieli, ile będą zarabiać" jest mi w stanie precyzyjnie odpowiedzieć. Obecnie rezydenci mają ponad 70% średniej krajowej. Pomysł, że ten procent spadnie do 40% za dekadę wydaje się absurdalny, prawda? Osoby zaczynające się przygotowywać do matury z biologii i chemii mogą liczyć, że za te 10 lat będą mieli przynajmniej te 70% średniej, nie? A raczej dla każdego oczywiste jest, że ten stosunek musi wzrosnąć?

W takim razie obecni rezydenci zaczynający studia w 2008 mogli spokojnie liczyć na CO NAJMNIEJ 107% średniej krajowej, czyli sporo ponad 4500zł brutto, a nawet rozsądnym założeniem było, że ten stosunek będzie rosnąć, a nie maleć, tak jak dla nas dzisiaj rozsądnym wydaje się być założenie, że ten stosunek z 70% będzie rosnąć, a nie spadać do 40% za 10 lat (a tam zmierza trend!).

To jest najbardziej oczywisty protest od lat. Jest oczywisty dla opozycji, jest oczywisty dla PiS, jest oczywisty dla Radziwiłła, jest oczywisty nawet dla TVP (reportaż już z czasów Kurskiego).

Stawanie w tej sprawie przeciwko lekarzom kojarzy mi się ze zdaniem klasycznego testu na lojalność "puszczamy w eter oczywistą, absurdalną, karykaturalną bzdurę. Każdy, kto nas w tym poprze, jest nasz".

#4konserwy #neuropa #medycyna #tvpis #zarobki #praca #polityka
smyl - Ile będzie zarabiał w Polsce lekarz po studiach i stażu w 2027 roku?

Mam na...

źródło: comment_Kh1abIXBBv6oXqMGAlrUOjEftw2LNI4j.jpg

Pobierz
  • 90
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie przejdzie, ludzie pomysla ze to podnoszenie podatkow i spadnie im poparcie.


@miki4ever: dlatego wprowadza się progresje podatkową i tym na dole zostaje więcej w kieszeniach
  • Odpowiedz
@Strahl: To juz pomijiam. Dla mnie sluzba zdrowia w Polsce to jest jeden z lepszych systemow na swiecie, zeby przy takiej kasie taka jakosc prowadzic.

@MKULTRA: No dobra, to jest pomysl. To co PiS powstrzymuje?
  • Odpowiedz
No dobra, to jest pomysl. To co PiS powstrzymuje?


@miki4ever: wiesz za duży #!$%@? robili. Łatwo się pokazuje palcem na małe grupy społeczne typu lekarze, sędziowie i mówi się a fe. Były plany, żeby to wprowadzić (podatek jednolity) i nawet progi nie były takie wysokie. Jakby zrobić troszkę wyższe, to przecież na wszystko by starczyło (pincet plusy, mieszkania, armia, zdrowie, WSZYSTKO).

jak to napisał kiedyś ktoś na wykopie. PiSowi jako
  • Odpowiedz
Stawanie w tej sprawie przeciwko lekarzom kojarzy mi się ze zdaniem klasycznego testu na lojalność "puszczamy w eter oczywistą, absurdalną, karykaturalną bzdurę. Każdy, kto nas w tym poprze, jest nasz".


@smyl: bardzo podoba mi się to podsumowanie
  • Odpowiedz
@smyl: Po pierwsze - praktycznie cały wykres to rządu waszego ukochanego PO cz PSL. Po drugie już w sierpniu PiS zapowiedział podwyżki w służbie zdrowia do średniej krajowej.
  • Odpowiedz
najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że większość tych ludzi płaci 300zl składki, za tę kwotę dostaje jakość opieki w standardzie europejskim, i jeszcze narzekają, bomisienalezy.


@Strahl: No już nie odpływajmy - szpitale na prowincji to skanseny komunizmu. Przyczepić to się nie można do wiedzy lekarzy ale do jakości obsługi jak najbardziej.
  • Odpowiedz
Po pierwsze - praktycznie cały wykres to rządu waszego ukochanego PO cz PSL


@ediz4: Błagam Cię, ediz, skończ z takimi tekstami, bo naprawdę ręce opadają. Wskaż mi, gdzie pochwaliłem PO w sprawie zarządzania służbą zdrowia, albo w sprawie podatków, albo w sprawie składek, albo napisałem, że głównej odpowiedzialności za obecną sytuację nie ponoszą poprzednie rządy.
  • Odpowiedz
  • 11
@smyl nie dyskutuj z tym człowiekiem na temat ochrony zdrowia, absolutnie nie warto. Zero merytoryki I jakiejkolwiek wiedzy na temat funkcjonowania oddziałów.
  • Odpowiedz
@smyl: Jak byk widać, że PO zrobiła rezydentów w #!$%@? przez te lata nie nowelizując kwot jakie zarabiają, tak samo jak zrobili ludzi w #!$%@?, nie nowelizując kwoty wolnej od podatku. ( ͡° ͜ʖ ͡°) a teraz łaskawie popierają protest XD

wprowadziłbym jednolitą daninę zamiast obecnych podatków i składek, zlikwidowałbym składkę zdrowotną i finansowałbym służbę zdrowia bezpośrednio z budżetu. Zmieniłbym w ten sposób obecny degresywny charakter polskiego oskładkowania i opodatkowania na progresywny. Bardzo podobnie do tego, co chcieli zrobić pod koniec zeszłego roku. Tylko nie zrobiłbym tego w sposób neutralny dla budżetu, tylko tak, by wpływy do budżetu z tego tytułu
  • Odpowiedz
@smyl: Ale napieprzasz na PiS że nie jest w stanie wyczyścić ot tak stajni która zawalona została gnojem głównie przez poprzednie rządy. Odnieś się do tego http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Prezydent-podpisal-ustawe-o-minimalnych-wynagrodzeniach-w-sluzbie-zdrowia,174912,14.html
@50HerbatGreya

Jak byk widać, że PO zrobiła rezydentów w #!$%@? przez te lata nie nowelizując kwot jakie zarabiają, tak samo jak zrobili ludzi w #!$%@?, nie nowelizując kwoty wolnej od podatku. ( ͡° ͜ʖ ͡°) a teraz łaskawie
  • Odpowiedz
To juz pomijiam. Dla mnie sluzba zdrowia w Polsce to jest jeden z lepszych systemow na swiecie, zeby przy takiej kasie taka jakosc prowadzic.


@miki4ever: Chile ma lepszy. wydają mniej od nas przy równie #!$%@? pkb a average life expetacy wysokie.
Izrael czy korea południowa też mniej niż my wydają w odsetku od pkb a wyniki też mają lepsze choć tam akurat pkb nominalne jest wysokie bo to normalne kraje zachodnie.

Za te pieniądze nie da
  • Odpowiedz
Nic byś nie zmienił bo nawet nie rozumiesz jak system działa. Nie ma degresywnego systemu


@50HerbatGreya: Nie bardzo rozumiem, o co Ci chodzi, bo najpierw piszesz to, a potem wszystkie elementu systemu sprawiające, że jest degresywny. Rzeczywiście umowa o pracę jest prawie liniowa (chociaż minimalnie jednak łączne obciążenie spada wraz ze wzrostem wynagrodzenia przy dużych kwotach), ale - tak jak napisałeś - ucieczki na jednoosobową działalność powodują, że system jako całość jest degresywny. Dodałbym jeszcze do tego wpływ VAT, który też nieproporcjonalnie bardziej obciąża zarabiających mniej.

wiadomo ile idzie na
smyl - > Nic byś nie zmienił bo nawet nie rozumiesz jak system działa. Nie ma degresy...

źródło: comment_Vq4fVrlfvtFQT8NyLVvVDec0HPlyTjjw.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@ediz4: Nie napisałem o poziomie obsługi - napisałem o jakości opieki lekarskiej. Stentgrafty za 15k $ same się nie wstawiają i nie kupują, EVARy i TEVARy same się nie robią. Za 300zł to powinniście tętniaki leczyć leżakowaniem i modlitwą a nie stentgraftami za 50k zł. Dostęp jest mniejszy, bo nie ma na to pieniędzy, ale to co robią robią dobrze.

I nie zaczynam z toba dyskusji bo dyskusja z sezonowymi
  • Odpowiedz
najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że większość tych ludzi płaci 300zl składki, za tę kwotę dostaje jakość opieki w standardzie europejskim, i jeszcze narzekają, bomisienalezy.


@Strahl: A w jakości opieki to co jest - twoje Evary i niech rodzina sama umyje chorego? Czy może niech wejdzie i się rozbierze bo kolejny już czeka? A może czekanie 5 lat na wizytę jest zawarte w tej opiecie. Ja rozumiem że podwyżki
  • Odpowiedz
Rzeczywiście umowa o pracę jest prawie liniowa (chociaż minimalnie jednak łączne obciążenie spada wraz ze wzrostem wynagrodzenia przy dużych kwotach), ale - tak jak napisałeś - ucieczki na jednoosobową działalność powodują, że system jako całość jest degresywny. Dodałbym jeszcze do tego wpływ VAT, który też nieproporcjonalnie bardziej obciąża zarabiających mniej.


@smyl: nie jest degresywny tylko liniowy. Jego liniowość nie jest spowodowana tym, że jest rozbity na składki, tylko ustaleniem wysokości tych składek. Nie trzeba rozpierolić całego systemu by zmodyfikować to na progresje...
Vat na żywność to 8%. Na elektronike 23%. Jesteś pewny, że biednych bardziej obciąża? bo śmiem wątpić.

System składkowy i tak jest w rozsypce, ponad między 40 a 50 miliardów złotych jest dosypywanych z budżetu do
  • Odpowiedz