Wpis z mikrobloga

Pan McArthur Wheeler

W 1995 pan Wheeler napadł na 2 banki w Pittsburgu, tego samego dnia. Według policji nie działał sam.
Aby ukryć swoją twarz, pan Wheeler spryskał sobie twarz sokiem z cytryny.
Dlaczego?
Bo sok z cytryny może być "niewidzialnym tuszem". Kiedy napiszemy coś na kartce sokiem z cytryny, wyschnie i będzie nieczytelne. Aby odczytać "niewidzialny napis" należy kartkę ogrzać. Wheeler wykorzystał ten fakt i stwierdził, że należy spryskać się sokiem z cytryny, a kamery monitoringu nie dostrzegą jego twarzy.
Policja złapała go tego samego dnia. Wheeler był zszokowany że go znaleziono.
Kiedy pokazano mu nagranie z monitoringu, powiedział:

"Przecież miałem na sobie sok" ("But i wore the juice").

W rozmowie z detektywami opowiadał, że testował swój pomysł wcześniej.
Spryskał twarz sokiem i zrobił sobie zdjęcie używając aparatu Polaroid. Zeznał że jego twarz nie pojawiła się wtedy na fotografii, co potwierdziło jego teorię.
Detektywi stwierdzili, że jego twarz była rozmazana na zdjęciu przez:
1. Zły film w aparacie.
2. Wadliwy aparat Polaroid.
3. Sok z cytryny w oczach pana Wheelera (po prostu nie potrafił siebie dostrzec XD).

Psycholodzy David Dunning and Justin Kruger wykorzystali przypadek pan Wheelera do badań nad zjawiskiem polegającym na tym, że osoby niewykwalifikowane w jakiejś dziedzinie życia mają tendencję do przeceniania swoich umiejętności w tej dziedzinie, podczas gdy osoby wysoko wykwalifikowane mają tendencję do zaniżania oceny swoich umiejętności.
#ciekawostki #til #gruparatowaniapoziomu #cytryna
mala_kropka - Pan McArthur Wheeler

W 1995 pan Wheeler napadł na 2 banki w Pittsbur...

źródło: comment_whEIFm1obohFyeMXY945pkSY0vEGboQ6.jpg

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
@mala_kropka: Chyba sztandarowym przykładem jest Korwin, gość naczytał się tylu książek, i uznał że zna już się #!$%@? na wszystkim, i może, ba powinien mieć zdanie na absolutnie każdy temat. Może jakby czasem zamknął mordę to by był w końcu w sejmie ehh... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
jeszcze bardziej pasuje mi tu Cejrowski


@mtkc: Wszedłem tu tylko po to, żeby to napisać, ale mnie ubiegłeś. Ten facet "zna się" dosłownie na wszystkim.
  • Odpowiedz
osoby niewykwalifikowane w jakiejś dziedzinie życia mają tendencję do przeceniania swoich umiejętności w tej dziedzinie, podczas gdy osoby wysoko wykwalifikowane mają tendencję do zaniżania oceny swoich umiejętności.


@mala_kropka:

Głupi nie wie, że jest głupi, a mądry to wie.
  • Odpowiedz
@joseph1992r: Chyba sam właśnie padłeś ofiarą tego efektu. Przecież Korwin nie zgrywa eksperta, on nadzwyczaj często przywołuje zdania i opinie innych ludzi, bardzo często używa cytatów. Taki samozwańczy ekspert raczej wkręciłby sobie że sam wszystko wymyślił, co jest wykorzystywane przez partie - obrzucają tych drugich gównem, jakimiś prostymi hasłami, a potem ich wyborcy używają takich haseł myśląc że to ich hasła, nie zauważając że zostały im one podrzucone.
  • Odpowiedz