Wpis z mikrobloga

#warszawa #razem #ocieplaniewizerunkupisu #dobrazmiana #neuropa

Nareszcie! Ministerstwo Sprawiedliwości deklaruje, że do końca roku zostanie uchwalona tzw. "duża ustawa reprywatyzacyjna". Rzadko możemy chwalić partię rządzącą. PiS zdecydowanie częściej zasługuje na ostrą krytykę, także w kwestii praw lokatorskich. Ale jeśli uda się wprowadzić w życie ustawę reprywatyzacyjna, jeśli koszmar lokatorów się skończy, jeśli roszczenia raz na zawsze zostaną ucięte, to każdy, kto nad partyjne kalkulacje przedkłada dobro i interes społeczny, będzie musiał powiedzieć: dobra robota.

Deklaracja PiS o wprowadzeniu ustawy reprywatyzacyjnej jest wielkim sukcesem ruchów lokatorskich i społecznych, które od wielu lat walczyły z handlarzami roszczeń i czyścicielami kamienic. Od dawna apelowały też o przyjęcie ustawy, która doprowadziłaby do zamknięcia raz na zawsze tematu reprywatyzacji. Niestety, elity polityczne przez lata pozostawały głuche na ludzkie dramaty.

Założenia ustawy reprywatyzacyjnej, przedstawione przez ministerstwo, to dobra odpowiedź na potrzeby lokatorów. Kluczowy zapis – koniec zwrotu ziemi i budynków w naturze – zasługuje na szczególną pochwałę. Dlatego apelujemy do wszystkich sił politycznych o spokojną, merytoryczną i sprawną pracę na ustawą. Oczekujemy od rządzących, że przedstawione w projekcie rozwiązania będą jeszcze przedmiotem szerokiej debaty.

Dziś środowiska lokatorskie wreszcie zostaną wysłuchane. Za lata walki należą się im nasze podziękowania. Po raz kolejny okazuje się, że oddolny nacisk społeczny ma sens i przynosi realne zmiany na lepsze.


Jednocześnie uważamy, ze zwroty wysokości 20% wartości nieruchomości to wciąż zbyt dużo. Z niesprawiedliwością reprywatyzacji skończyć raz na zawsze, najmniejszym możliwym kosztem dla nas wszystkich. Dlatego jako Razem proponujemy w zamian zadośćuczynienia symbolicznej wysokości 10% wartości gruntu. Razem weźmie udział w konsultacjach społecznych projektu i zgłosi szczegółowe uwagi. #polityka
Pobierz BojWhucie - #Warszawa #razem #ocieplaniewizerunkupisu #dobrazmiana #neuropa
 Nareszci...
źródło: comment_REvWkUW7edL8Tx9j2c1H0WquL9rkf49v.jpg
  • 14
@Variv: @BojWhucie: http://www.rp.pl/Nieruchomosci/310119919-Patryk-Jaki-przedstawil-projekt-duzej-ustawy-reprywatyzacyjnej.html#ap-1 tu jest trochę więcej informacji, między innymi:

Projekt, jako zasadę przyjmuje postanowienia indemnizacyjne. Jak wyjaśniał Jaki jeśli państwo już raz zapłaciło za daną nieruchomość, nie będzie tego robiło powtórnie.


edit: 20 % dotyczy wartości w momencie nacjonalizacji a uwzględniane mają być dodatkowo ewentualne kredyty, hipoteki itp. żeby nie wyszło że państwo spłaciło komuś kredyt.
@BojWhucie: haniebny projekt dążący do legalizacji bezprawia. Mam nadzieję, że kiedyś sam pomysłodacwa zostanie potraktowany tak jak proponuje i jego skradziony majątek zostanie obcięty o 80% wartości.
Wstyd mi, że mieszkam w państwie, które tak okrada własnych obywateli.
Kijem chcesz historię zawracać.

@BojWhucie: Nie, nie chcę zawracać historii. Chcę aby wszyscy, również państwo odpowiadali za swoje czyny. Nie można akceptować sytuacji gdy bezprawie państwa traktowane inaczej niż bezprawie obywatela. Szczególnie, gdy samo państwo nakazuje obywatelom naprawiać szkody przez nich wyrządzone. Naprawdę uważasz takie wymagania za dziwne?

Za akcję Wisła też w taki razie należy wypłacać odszkodowania, wysiedlonym Niemcom też, Żydom, Białorusinom, Litwinom itd.

Tak, należy.

Potomkom chłopów potomkowie szlachty
@Xizor: Powodzenia w udowodnieniu niewolnictwa feudalnego... To jest fakt historyczny, ale ile osób w Polsce zna swoich przodków tak daleko wstecz? Ilu ma jakiekolwiek dokumenty poświadczające krzywdę? A może nagrania mają pokazać na policji (czy wystarczy obraz z epoki)?

Ośmieszasz się takim postulatem, faryzejską sprawiedliwością na pokaz.
@Kampala: Brawo, sprowadzasz bardzo poważny problem szkodliwego działania państwa do absurdu, stosując prymitywny chwyt erystyczny i jednocześnie wytykasz mi ośmieszanie się?
Dyskutujemy nad rzeczywistym problemem ludzi nadal żyjących albo ich bezpośrednich potomków mogących łatwo dowieść swoich praw. W końcu księgi wieczyste znane są w Polsce co najmniej od XV wieku. W przypadku braku dowodów na własność nie ma mowy o żadnych odszkodowaniach czy zwrotach.