Wpis z mikrobloga

Dziura w niebie..
Obłok molekularny Barnard 68, położony w gwiazdozbiorze Wężownika. Ma średnice pół roku świetlnego a oddalony jest o 500 lat świetlnych od Ziemi. Potencjalne miejsce narodzin nowych gwiazd.

Zródło: Personel FORS, 8,2 m VLT Antu, ESO
#ciekawostki #kosmos #kosmosboners #wszechswiat
s.....w - Dziura w niebie..
Obłok molekularny Barnard 68, położony w gwiazdozbiorze W...

źródło: comment_nGrjeCJtxeNMr2ULsdl6NNJJI7yrNELb.jpg

Pobierz
  • 22
@kucma19: Obłok zawiera pył, który blokuje światło widzialne i nie tylko, obiektów położonych za nim. Za to w podczerwieni jest niemalże przezroczysty.

Ciekawostką jest gęstość (obłok jest 3 razy masywniejszy od Słońca).
Wnętrza takich obiektów należą do najzimniejszych i najbardziej odizolowanych miejsc we wszechświecie. Ze względu na jego nieprzezroczystość jego wnętrze jest bardzo zimne, jego temperatura wynosi około 8 K (-265 °C).
@JasioGlistonosz: Dobrze, że napisałeś niektóre. W zasadzie to pewnie ich 99%, bo to co widzimy w teleskopach to naprawdę ledwie wycinek. Niektóre galaktyki są powiązane grawitacyjnie (czy jak to tam zwać) i wtedy siedzą w kupie (a nawet się zderzają), a reszta ... cóż.

Zresztą światło to jedno, a jego ilość to drugie. Stąd wyszło, że jak strzelili w pusty obszar i mieli na niego oko z Hubble'a, to zaczęli widzieć
@reparacje: "A co jeśli ..." ile osób tyle teorii ;) Mógł być jeden Wielki Wybuch, mogło być ich kilka w czasie, a mogło być ich wiele w różnych miejscach i czasie (tj powtarzają się z grubsza tam gdzie wcześniej). Na koniec materia zbije się w jedno i znów będzie "jeb"? A co z parowaniem czarnych dziur? A co z falami grawitacyjnymi, które ostatnio wykryto i które zeżarły 3 masy Słońca z
@hakunnin: okazuje sie ze szybciej od swiatla porusza sie... przestrzen. Wszechswiat rozszerza sie z szybkoscia wieksza niz swiatlo.

ps. wspomniany oblok Barnarda 68 sklada sie min... z alkoholu :) w przestrzeni jest wiele takich gigantycznych skupisk alkoholowych.