Wpis z mikrobloga

#mcastro #astronomia #astrofotografia

Zdjęcie z wczorajszej nocy, 50 km od Krakowa przy 70% Księżycu. Na dodatek padła mi chłodnica w samochodzie, a niedziałający wężyk spustowy skutecznie uniemożliwiał ekspozycje większe niż 30s. Fotka pochłonęła sporo nerwów, ale tak czy inaczej miło jest wrócić do astrofotografii po ponad 3 latach przerwy, a sprzęt przeszedł chrzest :)

M33, jedna z galaktyk w Gromadzie Lokalnej do której należy Droga Mleczna. Jest to druga najjaśniejsza galaktyka na nocnym niebie zaraz po Andromedzie (M31) odległą od nas od 2,4 do 3 milionów lat świetlnych.
Dodatkowo Galaktyka Trójkąta jest pierwszą galaktyką, poza naszą własną, w której odkryto wodę.

Pobierz Mcmaker - #mcastro #astronomia #astrofotografia

Zdjęcie z wczorajszej nocy, 50 km ...
źródło: comment_r2kryI1JQGyDTDtHViio4BLM9D43CjR7.jpg
  • 5
@Ferengi: No to musimy się spotkać w któryś dzień pod ciemnym niebem, w niedalekiej przyszłości planuję wyposażyć EQ3-2 w dwuosiowy autoguiding pod Arduino i wtedy myślę wyciągać czasy po 4-5 minut :)
@Mcmaker ja się na początek przymierzam do Star Adventurera, ale póki co jestem na etapie rozglądania się za lustrzanką, poprzedni zestaw foto sprzedałem i jestem goły ;)
@Mcmaker: z jakim obiektywem (teleskopem) robisz te fotki?
Sam trochę się bawiłem z EQ3-2 z napędem jednoosiowym i tubą N150-750, czyli bez guidingu.
Czasy kręciłem do 60s, powyżej niestety wychodził dryf.
EQ3-2 ma trochę słabe przekładnie, bez łożysk i przy tak dużych czasach będziesz potrzebował małej ogniskowej i raczej dużego piksela w kamerze.
@jgoluch: Jest w spoilerze, 150/750. Będzie lepiej jak wpadnie autoguiding ;)

Przy 300 mm ogniskowej wyciągałem 4 minutowe klatki z uzyskiem 75% i 5 minutowe z uzyskiem 50%, ustawiany był tylko na polarną bez metody dryfu i z napędem na jedną oś.