Wpis z mikrobloga

@mihaubiauek: bo te pozostałe procenty to zwykli spekulanci, co tylko i wyłącznie chcą szybko zarobić dużo hajsu czyli żadne porównanie bo jak BTC przestanie być trendy (a właśnie przestaje być) to Ci zostanie 1% ludzi a i tak zauważ, że z zawężonego forum finansowego i w sondzie nie ma zwykłych Januszy.
@franekfm: 1. Ankieta dotyczyła kryptowalut, nie BTC.
2. Jakie pozostałe procenty to spekulanci? O czym ty piszesz? 87% osób powiedziało, że nie ma kryptowalut, więc jaki mają wpływ na rynek i spekulacje? Liczy się tylko te 500 osób, które krypto posiada. 10% z nich deklaruje, że służą im do płatności. To jest aż za dobry wynik. Znam tylko 1 osobę która w tym celu handluje krypto, każdy inny, w tym ja,
Liczy się tylko te 500 osób, które krypto posiada.

@mihaubiauek: jeśli już to liczy się te 48 osób, które posiada krypto-waluty do płatności. Reszta to zwykli spekulanci - Janusze ekonomii i historii.
zwykli spekulanci - Janusze ekonomii i historii.

@franekfm: Wbrew powszechnej negatywnej opinii, spekulanci pełnią istotną rolę w gospodarce, a efekt ich działań jest korzystny dla wszystkich uczestników rynku.
http://prostaekonomia.pl/spekulacja-rola-funkcje/
Ja podstawy ekonomii i historii ekonomii znam i na kryptowalutach spekuluję, więc nie zgadzam się z tym zarzutem :)

Liczy się każda osoba, która włożyła w to pieniądze. Nie ma znaczenia, jak z tych kryptowalut korzysta.
@mihaubiauek: ale Ty jesteś świadomym spekulantem ale nie jak (pewnie zgodnie z regułą Pareto) pozostałe 80% spekulantów. Kryptowaluty wbrew pozorom nieznacznie się różnią od instrumentów pochodnych. Same w sobie nie mają pokrycia w niczym rzeczywistym. Jak kupisz akcję czy obligacje to zawsze jest majątek firmy (nieruchomości, sprzęt, etc). I tak samo jak w przypadku instrumentów pochodnych jak jebnie to tracisz wszystko.
ale Ty jesteś świadomym spekulantem ale nie jak (pewnie zgodnie z regułą Pareto) pozostałe 80% spekulantów.

Pytanie, czy świadomość faktycznie coś zmienia? Trader21 dzisiaj wypuścił ciekawy artykuł o tym, jak losowe decyzje stada małp, osiągają lepsze wyniki, niż giełdowi brokerzy: https://independenttrader.pl/dlaczego-malpa-inwestuje-skuteczniej-niz-fundusze-inwestycyjne.html

Same w sobie nie mają pokrycia w niczym

@franekfm: To nie jest do końca prawda, zależy o jakiej kryptowalucie mówimy. W Bitcoinie, kopalnie to też przestrzeń, prąd, sprzęt i pracownicy.
losowe decyzje stada małp osiągają lepsze wyniki, niż giełdowi brokerzy


@mihaubiauek: ale to nie ma nic do rzeczy, świadomość bycia spekulantem w żaden sposób nie wpływa na jakość podejmowanych decyzji.

W Bitcoinie, kopalnie to też przestrzeń, prąd, sprzęt i pracownicy.

nie ma firmy BITCOIN a prąd czy pracownicy to tylko koszty a nie jakikolwiek majątek. Jak niby zamierzasz spieniężyć już zużyty prąd albo pracownika? Poza tym o jakim Ty sprzęcie mówisz?
ale to nie ma nic do rzeczy, świadomość bycia spekulantem w żaden sposób nie wpływa na jakość podejmowanych decyzji.

@franekfm: To nie rozumiem. Na czym polega różnica pomiędzy świadomym, a nieświadomym spekulantem i co ona zmienia, skoro poczyniłeś takie wyróżnienie?

nie ma firmy BITCOIN a prąd czy pracownicy to tylko koszty a nie jakikolwiek majątek.

Bitcoin nie ma żadnej masy upadłościowej.

Ma, jest nim jego blockchain, a konkretnie jego unikalność. Nie
@mihaubiauek: gadasz do mnie o jednej wielkiej abstrakcji. Ten blockchain jest czysto wirtualny, jak BTC pieprzenie to wartość całego blockchainu spadnie do nędznych groszy za CAŁOŚĆ.

Napiszę inaczej. Bieżąca wartość księgowa BTC = 0, wielkie zero. I nie mówi mi o kosztach prądu, który został zużyty do wyprodukowania 1 BTC bo to jest po prostu zabawne.

Dopóki ktoś widzi wartość w posiadaniu tych unikalnych informacji

tak, tak, wartość jest uznaniowa, tak
wartość jest uznaniowa, tak samo jak umierający z pragnienia na pustyni odda tonę złota za szklankę wody, bla, bla, bla.

@franekfm: No ale tak jest xD Teoria malejącej użyteczności krańcowej, jest tą powszechnie obowiązującą :P

Bieżąca wartość księgowa BTC = 0, wielkie zero.

Moja giełda mówi 15195.0799 PLN

I tak, blockchain jest wirtualny, ale jednocześnie unikalny i nieodtwarzalny*
@mihaubiauek: Dama z gronostajem dla mnie jest warta praktycznie zero. Ale co to ma do rzeczy???
Na damie z gronostajem nie jest oparta wielka bańka spekulacyjna i nie są na piękne historie wkręcani frajerzy, od których zostaną w czasie żniw zostanie skoszony cały hajs.
A żniwa wkrótce.
@franekfm: W Bitcoinie cenna jest informacja którą zawiera, a więc do wyceny należy użyć wskaźników, które służą wycenie informacji. Jeżeli wartość księgowa Damy z gronostajem = 0, to cały argument z wartością księgową, w przypadku Bitcoina jest gówno wart :P
Obrazy to jest dopiero bańka! I to ile jeszcze trwa!