Wpis z mikrobloga

2 808 - 1 = 2 807

Tytuł: Wybór Zofii
Autor: William Styron
Gatunek: dramat
★★★★★★★★★

Stingo, młody, początkujący pisarz poznaje intrygującą parę: Zofię, Polkę z dramatyczną przeszłością (więziona w obozie Auschwitz) oraz jej kochanka, Natana, inteligentnego naukowca z ciężkim charakterem. Między tą dość specyficzną trójką rodzi się przyjaźń, która ze względu na wewnętrzne rozterki bohaterów napotyka na coraz większe problemy.

Książka już od pierwszych zdań mnie wciągnęła, nie tylko z powodu niezwykłej fabuły, ale również i stylu, jakim została napisana. Wzrok dosłownie płynął po tekście.
Tematyka książki jest dosyć ciężka, ale rozbudowana i ciekawa. Większość książki poświęcona jest przeżyciom głównej bohaterki, które doznała w trakcie II wojny światowej w okupowanej Polsce. Jest tu również obraz Ameryki w latach 40. XX wieku, obyczajów i nastrojów, jakie w niej panowały, zwłaszcza w momencie kiedy trafiało do niej coraz więcej informacji o tym, co działo się w Europie. Jest to także zestawione w pewnym sensie z tematem niewolnictwa na Południu. Wszystko to autor połączył w całość dodając do fabuły swój wątek autobiograficzny, historię o nieszczęśliwej miłości, poczuciu winy, ale również i pożądaniu oraz seksie. Tego ostatniego jest w książce dosyć sporo, niektóre opisy mogą wydawać się nieco wulgarne jak na taką powieść, ale przyznam, że dla mnie było to kolejną jej zaletą. Najbardziej podobało mi się, jak autor płynnie przechodzi z jednego wątku w kolejny. Każdy fragment był na swoim miejscu i nie pozostawał bez znaczenia dla dalszej historii. Książka naprawdę wyjątkowa. Polecam.

Jeśli komuś trafi się poniższe wydanie, a nie zna fabuły np. z filmu, to radzę, aby przed rozpoczęciem książki nie czytał opisu z okładki - jest tam spojler całego zakończenia...
#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki
budgie - 2 808 - 1 = 2 807

Tytuł: Wybór Zofii
Autor: William Styron
Gatunek: dra...

źródło: comment_1k8hXll6fA8NLcNflCpwdjuDASy8HK6J.jpg

Pobierz
  • 1