Wpis z mikrobloga

zamiast powitania słów #porannaporcja płowych lisów

Lis płowy, korsak amerykański (Vulpes velox) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych, najmniejszy przedstawiciel tejże rodziny żyjący w Ameryce Północnej. Dawniej zamieszkiwał równiny od zachodniej Kanady po Teksas. W Kanadzie został wytępiony w latach 30. XX w. a następnie reintrodukowany. Lis płowy zasiedla prerię i tereny pustynne. Żywi się zajęczakami, ptakami, gryzoniami, owadami i jaszczurkami. Jest aktywny głównie nocą, o świcie i zmierzchu. Żyje około 15 lat. Waży od 2 do 3 kilogramów przy długości ciała dochodzącej do 80 cm i wysokości 30 cm. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony.

#zwierzeta #zwierzaczki #lisy

fot. Pat Gaines

fot. Charlie Summers

fot. Charlie Summers

fot. Charlie Summers

fot. luz rovira

fot. Rich Sajdak

fot. Gerry

fot. Bertran de Born

fot. Gerry

fot. Pat Gaines

fot. Gerry

fot. Pat Gaines

fot. Gerry

fot. Pat Gaines ()

fot. Pat Gaines
Pobierz likk - zamiast powitania słów #porannaporcja płowych lisów

Lis płowy, korsak amery...
źródło: comment_4H41WRudvxWz2iGirX3EMivwpcCF1Wx6.jpg
  • 7
@likk: Skoro już jesteśmy przy psowatych, to chciałem zapytać, czy będzie poranna poracja likkaonów, ale sprawdziłem, że była już prawie cztery lata temu. ;) Swoją drogą, nie miałem pojęcia, że poranna porcja ma już tyle lat. :)
@Czajna_Seczen: to musiały być jakieś początki, jeszcze bez osobnego tagu i bez encyklopedycznej informacji o gatunku. Zamysł był taki żeby szukać fajnych przyrodniczych fotek (nadal jestem fanem tej działki w fotografii) potem ewoluowało w wyszukiwanie fajnych zwierzaków z całego świata.

plusy uboczne są takie, że zdobyłem sporo nieprzydatnej życiowo/zawodowo wiedzy, za to mogę odpowiadać córce na niemal każde pytanie w stylu "Tete? Tate? A jak się ten zwierz nazywa?" XD