Wpis z mikrobloga

Wszyscy jesteśmy ekspertami od wszystkiego
W nauce znany jest opisany przez socjologów efekt Krugera-Dunninga. Polega on na tym, że im mniej osoba zna się na danej dziedzinie, tym bardziej przecenia swoje umiejętności z nią związane i wypowiada treści bez podstaw naukowych. Natomiast osoby, będące specjalistami w różnych dziedzinach mają tendencję do zaniżania swoich kompetencji. Co najciekawsze, efekt ten jest tłumaczony w bardzo prosty sposób. Jak to się dzieje? Otóż osoby będące fachowcami w swojej dziedzinie, mają świadomość jak wiele rzeczy jeszcze nie jest poznanych, a nauka ciągle idzie do przodu i należy ciągle udoskonalać swoją wiedzę i umiejętności. Ponadto specjalista wykonując zadania ze „swojej działki”, odnosi wrażenie, że są one banalnie proste i każdy może je wykonać przez co zaniża swoją samoocenę. Natomiast niespecjalista nie zdaje sobie sprawy jak wiele nie wie i jak wiele powinien jeszcze się nauczyć. Można powiedzieć, że takie osoby nie mają wiedzy na temat swojej niewiedzy. Jak się okazuje, im bardziej się nie znamy, tym więcej i głośniej wypowiadamy się na dany temat.

#ciekawostki #psychologia #gruparatowaniapoziomu
  • 20
Można jeszcze dodać, że wykres pewności swoich umiejętności ma kształt litery U z niższą prawą stroną (góra-dół to samoocena, lewo-prawo to rzeczywiste kompetencje). Laicy wysoko oceniają swoje kompetencje, ale wraz z zagłębianiem tematu odkrywają jak mało wiedzą i ich samoocena opada. Potem znowu zaczyna rosnąć, ale nigdy już nie jest tak wysoka jak na początku.
@Mirkowy_Annon: heheh dokładnie to widzę u siebie w robocie. Babki robiące "monotonną ręczną robotę" płaczą, że ja tylko "stoję przy maszynie i nic nie robię" ( ͡º ͜ʖ͡º).
Nie zauważają, że ja muszę tą maszynę 2-3 h ustawiać, nadzorować wskazania komputera, sprawdzać błędy no i jeszcze to co wypluwa i czy łyka materiał jak trzeba. O robieniu dokumentacji już nie wspomnę.
Z kolei jak rozmawiam z
@Mirkowy_Annon: Eh, jakby o mnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wiem, że jestem całkiem niezły w informatyce (a konkretnie sieciach) ale mam problem z uwierzeniem we własne możliwości, przez co sam sobie podcinam skrzydła itd itd ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Wasz_Pan: Identycznie u mnie w pracy. Nie raz słyszałem, że pewnie ładne pieniążki zarabiam za to "chodzenie po budowie i #!$%@? prawdziwych pracowników !". A najlepszy mindfuck kiedyś cieśle po rozszalowaniu słupa krzyczą do mnie "majster zobacz jaki ciepły beton", ja im na to "no ciepło hydratacji panowie" ( ͡º ͜ʖ͡º)
@tom_marcin: Nie wiem co to lewoskrętna witamina. Wiem natomiast, że przed erą szczepionek umierały miliony ludzi na choroby, które obecnie udało się uśpić. Tylko bezdenny idiota domaga się zniesienia obowiązku szczepień.
@Anal_i_zator: Gdybyś miał same 2 z biologii, chemii w liceum, żadnych studiów medycznych/biologicznych i 20% z czytania ze zrozumieniem w gimbazie to miałbyś pełne prawo podważać podstawy immunologii i biochemii :D