Wpis z mikrobloga

O #!$%@?... O__o
Ostro zabłądziłem w internecie. Trafiłem na bloga jakiegoś "wierzącego/badacza Biblii", który twierdził, że Jezus to Baal (Szatan), ale Żydem też nie był bo uważał, że "wszystkie religię są przeciwne Bogu i zostały stworzone przez szatana". Twierdził też, że św. Paweł z Tarsu był szatanistą. ()
#religia #biblia #jezus #szatan #baal #judaizm #chrzescijanstwo #rakcontent
  • 8
@Stooleyqa: To nie koniec internetu, tylko twoja nieznajomość historii idei. Nie wiem, gdzie trafiłeś, ale zbliżone poglądy swego czasu były silne, a w pewnych kręgach stawały w szranki o dominację z wizją dziś uznaną za ortodoksyjną. Polecam sprawdzić poglądy marcjonistów, bogomiłów, katarów, czy szeroko - wpływu manichizmu. Było tego naprawdę dużo.
@Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Z relogioznawczego punktu widzenia Baal był protoplastą Jahwe, ten drugi zapożyczył rozliczne przymioty pierwszego. W okresie rywalizacji obu bóstw, kiedy to Jahwe zaczął dominować, Baal zaczął był określany pejoratywnie, jako Baal Zebul (Pan much!), który potem przeszedł w Belzebuba. Tak oto proto-Jahwe przeszedł w jego przeciwnika (często spotykany schemat w dziejach różnych kultur).
@Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Żydzi, ale nie tylko. Nie chcę być niesprawiedliwy. Jak wspomniałem, taki schemat (kiedy dwa bóstwa rywalizują, jeden zyskuje przewagę, a drugi staje się tym złym) odnajdujemy w wielu kulturach. Jako inny przykład warto przytoczyć dwie grupy istot, swego czasu rywalizujących że sobą w Persji oraz w Indiach. Otóż wskutek różnego rodzaju przebiegu dziejów w Persji dewowie okazali się zlymi, a asurowie dobrymi, podczas gdy w Indiach dokładnie odwrotnie... Pozdrawiam