Wpis z mikrobloga

szukam książki tłumaczącej naukowe i biologiczne aspekty jedzenia, taką żeby np tłumaczyła jak jest przyswajane białko, różnice między takimi a takimi węglowodanami, gdzie są jakie witaminiki czy tam minerały i za co odpowiadają. znacie jakieś godne uwagi pozycje? coś jak podręcznik do chemii/biologii tylko gdzie tematem jest jedzenie :> #dieta #odzywianie #medycyna
  • 7
@wazaw: Biochemia Harpera; ogólnie zazwyczaj najlepsze będą podręczniki akademickie - jeśli NIGDY nic totalnie nie miałeś wspólnego z chemią lub biologią. Nie podam teraz nazwy ale uniwersytet w poznaniu miał fajne autorskie opracowanie takich podstaw
Ale tak szczerze z ręką na sercu - nie warto. Przebiłem kilka książek.

Najlepsza droga edukacji wygląda tak. Bierzesz sobie np. kreatynę na examine. Zjeżasz na sam dół i masz obszerny skrót abstraktów - klikasz w źródło. Wbijasz do źródła. Otwierasz badania - NIE TYLKO ABSTRAKT! I czytasz po kolei. Nie będziesz znał co drugiego słowa, więc do drugie słowo googlujesz i dowiadujesz się np co to cykl krebsa później w cyklu
@wazaw: Żadna biochemia Harpera xD. Poszukaj "żywienia człowieka" Jana Gawęckiego. Z całą pewnością nie znajdziesz tam altmedowych bzdur. Mankament to wymóg minimalnej wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych i mało ekstatyczna treść. Niestety wydawnictwa oparte na faktach mają tą swoją przypadłość, że nie obiecują gruszek na wierzbie jak typowe poradniki z zakresu "diet cud". Jednakże jest to treść najbardziej możliwie przystępna i co najważniejsze- prawdziwa.
@Kasahara: Spokojnie kolego. By się dobrze odżywiać nie potrzeba wiedzy ile moli ATP wyjdzie ze spalenia jednej cząsteczki palmitynianu, czy jak dokładnie przebiega metylacja homocysteiny. Wystarczy trochę podstaw o związkach odżywczych, jak łączyć posiłki by się dobrze wchłaniały, czego unikać, a z czego korzystać. Nie trzeba ogarniać Shakespera w oryginale by w Londynie wybrać się do sklepu po bułki ( ͡° ͜ʖ ͡°).
@Kasahara: z chemią miałem dużo do czynienia, z biologią mniej, tyle co przez 3 lata rozszerzenia w liceum. Szukam czegoś co zawierałoby głównie podstawy i najważniejsze informacje o składnikach odżywczych, ich wpływie na organizm i roli w żywieniu. Ale takim sposobem też parę razy zdarzyło mi się paru rzeczy dowiedzieć, chociaż tej strony examine nie znałem.

@moria: nie zamierzam wykonywać obliczeń stechiometrycznych jedząc kanapki ( ͡º ͜ʖ͡