Wpis z mikrobloga

Mireczki dostałem zdjęcie z fotoradaru:

6 pkt
300 zł
Fotorapid CM
Prędkość zmierzona: 87 km/h
Ograniczenie: 50 km/h
Kierunek: zbliżanie
Zdjęcie wykonane w dzień

Wydaję mi się, że nie jechałem tyle. Jeżdżę raczej powoli + yanosik.

Podejrzewam, że fotoradar wykonał pomiar prędkości niepoprawnie - i nastąpiło tu zjawisko podwójnego odbicia od obiektu ruchomego. Poniżej screeny z instrukcji obsługi.

Czyli: jeśli fotoradar zrobił mi zdjęcie w momencie, gdy mijałem się z innym pojazdem (pojazd mijany niewidoczny na zdjęciu) to fotoradar zmierzył sumę prędkości obu pojazdów. Czyli ja i mijający jechaliśmy razem 87 km/h (podejrzewam, że obaj jechaliśmy po ~45 km/h).

Instrukcja określa, że operator fotoradaru powinien w trakcie wykonywania pomiarów obserwować czy fotoradar nie zachował się w sposób podany powyżej i w przypadku zauważenia takiego pomiaru wykonane zdjęcia nie nadają się do dalszej analizy i nie mogą być zakwalifikowane jako materiał dowodowy.

Powyższa instrukcja nie pozostawia wątpliwości że Fotorapid CM wymaga operatora który musi na bieżąco obserwować sytuację na drodze.

A z racji faktu, że był to fotoradar stacjonarny, to śmiem twierdzić, że operator nie obserwował sytuacji na bieżąco - nie widziałem, żeby Fotorapid CM był wyposażony w siodełko dla „starszego specjalisty od radaru” który obserwuje sytuację na drodze i rzetelnie odrzuca błędne pomiary, ale...

Ale tutaj nasuwa się pytanie: czy ktoś może potwierdzić, że GTID nie ma zdalnych stanowisk operatorskich, w których sytuacja z każdego fotoradaru była by analizowana na bieżąco przez operatora?

Wydaje mi się, że nie. W Polsce mamy kilkaset fotoradarów, a to wymagałoby kilkaset "dyżurnych" operatorów, po jednym do każdego fotoradaru, którzy 24h zdalnie obserwowali by sytuację na drodze. A nawet jeśli tacy zdalni operatorzy istnieją to nie są oni w stanie rzetelnie obserwować sytuacji na drodze i odrzucać błędnych pomiarów.

Uważam, że zostałem ukarany niesłusznie i chciałbym się jakoś odwołać.

Nie jestem prawnikiem i proszę o poradę. Co robić? Czy to musi skończyć się w sądzie? Czy wystarczy napisanie jakiegoś wyjaśnienia, oświadczenia etc.

Wołam inżynierów, prawników i innych specjalistów od opisanych powyżej zagadnień i liczę na owocną dyskusję :)

Do poczytania:

http://certare.pl/wp/fotorapid-cm-cudowne-czary-glownego-urzedu-miar/

http://strazmiejska.wschowa.pl/docs/FotorapidCM.pdf

#przepisydrogowe #prawo #fotoradary #fotoradar #drogi #mandat #policja #pytanie #pytaniedoeksperta
Pobierz bioly - Mireczki dostałem zdjęcie z fotoradaru:

6 pkt
300 zł
Fotorapid CM
Prędk...
źródło: comment_kHO0sHa9uO1xfW1lhiKUNzdHI4s9Zies.jpg
  • 3