Wpis z mikrobloga

Hejo

Planuję zakup domowego NASa do tysiąca złotych (bez dysków twardych). Osobno zakupię dwa dyski 4 tb. RAIDa nie planuję robić. Jeden pójdzie na nagrywanie z TV, drugi na trzymanie danych.
Polecacie jakieś konkretne modele?
Mój faworyt to QNAP HS-251+, ale nie jestem jakoś przekonany do chłodzenia pasywnego w tak małej obudowie. Nie skróci mi to żywotności dysków przez wyższą temperaturę ok 10 stopni? Wolałbym nie stracić pewnego dnia danych. Będzie stał w salonie, więc jakieś pokraki też nie chce wziąć ;)

NAS będzie miał za zadanie obsługiwać 3 telefony, lapka, peceta i TV. W późniejszym terminie również kamerę IP. Choć, żeby wszystko jednocześnie się z nim łączyło to mało prawdopodobne.
Główne jego zadania prócz trzymania na nim zdjęć, dokumentów, to oczywiście odtwarzanie filmów poprzez DLNA, nagrywanie programów z TV przez USB (nie jestem pewien czy w moim TV mogę po sieci to robić). Później w/w monitoring. Będę chciał na nim również stworzyć prywatnego FTPa, do którego miałbym dostęp z zewnątrz. Zastanawiałem się również nad postawieniem na nim strony WWW, ale to akurat jest rzecz drugoplanowa.

Macie jakieś porady odnoście nasów? jednak kupę kasy on wyniesie i wolałbym nie wtopić talarów, tylko cieszyć nim się przez parę lat.

#pytanie #nas #informatyka #siecikomputerowe trochę #smarttv #hardware
  • 3
  • Odpowiedz
@polosik: wiem, kopia danych ważna sprawa. Ale foty i tak osobno na płyty zgrywam, ważnych papierów na nim nie zamierzam mieć, tylko arkusze z domowym budżetem, który i tak będzie jeszcze na pcecie. Więc co najwyżej mógłbym filmy stracić.
  • Odpowiedz
@kornolio: hmm... moim zdaniem trochę źle kombinujesz z brakiem jakiegokolwiek bezpiecznego RAIDa. Jasne, że RAID boli bo zawsze tracisz GB ale przy obecnie relatywnie tanich dyskach to więcej możesz stracić w przypadku awarii. Masz spore wymagania związane z elastycznością, ale ładowanie tak dużo funkcji do jednego pudełka bez możliwości jego rozbudowy, to średni pomysł. Na twoim miejscu poszedł bym w rozwiązania open (widać że jesteś bardziej techniczny), jakiś mały serwerek na
  • Odpowiedz