Wpis z mikrobloga

@Delfin17: @HitmaNeK_: Poszukując wczoraj informacji na temat tego zagadnienia natknąłem się na wpisy @jaqqu7 z tagu #memologiastosowana :

#postmemizm - biorący popularne podstawy pod memy i odwołujący się do ich realnej treści, zwykle zawiera dosłowny opis sytuacji/czynności przedstawionej na danym obrazku zawarty w bardzo skrótowej formie.


@MikiBomba pod jednym z postmemów napisał:

Postmemizm to kierunek w memotwórstwie odnoszący się do mema, a dokładniej do popularnej grupy memów. Po prostu na
  • Odpowiedz
@macbed: Uważam że te definicje są niepełne, nie tylko opis zakwalifikuje coś jako postmemizm. Postmemizm występuje, kiedy mem odnosi się ironicznie do własnej formy. Inaczej niż przeróbki, które są wariantem tej samej koncepcji memu postmem w ten sposób zmienia koncepcję. Najłatwiej to wytłumaczyć na przykładzie memów z normalnym opisem, ale to nie jedyna możliwość.
  • Odpowiedz
@ziemniakwamoku: Ok, ale postmemizm wg. mnie przynajmniej oprócz odnoszenia się ironicznie zawierać ten element odzwierciedlenia mema 1:1, a może raczej dosłownej jego interpretacji - inaczej mamy już do czynienia z #neomemizm'em.
  • Odpowiedz
@ziemniakwamoku: Zgadza się, zapomniałem dopisać tego o odniesieniu mema do własnej formy. Wchodząc głębiej, nowe nurty memizmu są szyderą z memów jako takich, nie tylko na poziomie indywidualnych obrazków, ale też ogólnie.
Ciekawy przykład zamieszczam poniżej:
- nie zakwalifikowałbym go jako postmem, bo nie odnosi się do "viralnego" obrazka;
- altmem odpada, bo nie jest hermetyczny;
- neomem? nie jest to przecież przeróbka zmieniająca mema, tylko stockowy obrazek z dosłownym opisem.
macbed - @ziemniakwamoku: Zgadza się, zapomniałem dopisać tego o odniesieniu mema do ...

źródło: comment_glxtqeQGXFWlxoXnPU1HJM9GnPDXWX0X.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz