Wpis z mikrobloga

#ekonomia #socjalizm #pieniadze

Do ekonomicznych imbecyli cyklicznie onanizujących się pod Ozjasza i historyjkę z 10 znajomymi kupującymi obiad.

Brak ingerencji państwa w gospodarkę prowadzi do nierównomiernego podziału efektów pracy (PKB). W skrócie bogaci stają się coraz bogatsi a biedni biednieją.

Poniżej prosta statystyka z USA ostatnich prawie 30 lat. Widać, że klasa średnia i biedni (80% gospodarstw) nie brała udziału w konsumpcji wzrostu PKB. Zasilił on tylko grupę bogatych. Jak się z tym czujecie? A sorry wy ciągle myślicie, że zostaniecie krezusami...

To jest tak jak w roku 89 w Polsce. Klasa społeczna, która była beneficjentem systemu obaliła go na rzecz takiego, w którym klepie biedę. Tak samo wy jaracie się systemem który was wyzyskuje i nie daje nic w zamian.

Poniżej link do artykułu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nier%C3%B3wno%C5%9Bci_dochodowe_w_Stanach_Zjednoczonych
ajatollahchomeini - #ekonomia #socjalizm #pieniadze 

Do ekonomicznych imbecyli cyk...

źródło: comment_0YaXZ2bwzoTfopMAdUNukO20t2RorUMr.jpg

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
@mirkogreg: Czy to nie aby w tym wspaniałym systemie żywność była na kartki?

A czy doczytałeś dlaczego była na kartki? Z jakich wydarzeń to wynikało? Słyszałeś o petrodolarach i wzroście stóp procentowych w latach 80tych? Myślisz, że gdyby taka sytuacja miała miejsce teraz to w Polsce byłoby lepiej? Odpowiem CI. Przy takim kryzysie jaki miał miejsce wtedy obecna Polska funkcjonująca bez własnego przemysłu prawdopodobnie by się rozpadła.

Doczytaj i porozmawiamy
http://nowadebata.pl/2014/11/30/petrodolary-czyli-jak-ropa-naftowa-dala-poczatek-globalnej-niestabilnosci/
  • Odpowiedz
@ajatollah_chomeini: Nie ma ustroju idealnego, ale kapitalizm to mniejsze zło porównując historycznie te dwa ustroje. Widzisz żeby Amerykanie, Anglicy, Francuzi żywili się tynkiem z sufitu? Spójdz w kontekście do wspomnianego wcześniej ZSRR, czy Wenezueli, Korei Północnej itd.
  • Odpowiedz
@ajatollah_chomeini: Nie uważasz, że przyczyna nienaturalnych rozjazdów w dochodach leży właśnie w interwencji? Przykładowo, do kogo w pierwszej kolejności trafiają dodrukowane pieniądze? Kto dostaje hajs z QE? Kto finansuje zadłużenie? Biedniejszy, czy bogatszy? Tu wykres poglądowy. Dodatkowo rynek w USA, od dłuższego czasu jest bardzo uregulowany, więc to interwencje zawodzą, a nie ich brak...
mihaubiauek - @ajatollah_chomeini: Nie uważasz, że przyczyna nienaturalnych rozjazdów...

źródło: comment_oR1FiiBkprwwIQzb4c3g76tmZ29dENEH.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@adrix: @mihaubiauek: @RPG-7: @dluto: @YoshiTurboMaster: @mirkogreg: chodzi mi o to, że immanentną wadą kapitalizmu jest narastanie nierówności społecznych i że system ten sam w sobie jest zły. Na przestrzeni lat ludzkość doszła do słusznych wniosków że niewidzialna ręka rynku jednak nie działa i system ten pozostawiony sam sobie dryfuje w kierunku tego co było przed wielkim kryzysem (szkoda że wśród lektur szkolnych nie ma Gron gniewu
  • Odpowiedz
@mihaubiauek:
Nie uważasz, że przyczyna nienaturalnych rozjazdów w dochodach leży właśnie w interwencji?

Zależy o jaką interwencję chodzi. Ta u Żydów miała za zadanie ratowanie stanu posiadania bogatych dlatego oni na ostatnim kryzysie nie stracili. Ten smutny kraj jest niestety już w takim stanie gdzie prezydent, kongres, prawo, policja i wojsko jest w kieszeni najbogatszych i reprezentuje ich interesy.

Zobaczcie co oni zrobili kilka lat temu. W zamian za jakieś pozorne
  • Odpowiedz
immanentną wadą kapitalizmu jest narastanie nierówności społecznych

@ajatollah_chomeini: Nawet zakładając, że to prawda, efekt jest taki, że ostatecznie wszyscy stają się bogatsi. W kapitalizmie biedny to ktoś kto: ma starszy model telefonu, mieszkanie w bloku, korzysta z masowego transportu itd. Skrajna nędza praktycznie nie istnieje. Lepiej być biednym wśród bogatych.

znieśli oni podatek spadkowy! Było to już ostatnie zabezpieczenie przez kumulacją kapitału.

Przecież akumulacja kapitału to najlepsze co mogło spotkać ludzkość!
  • Odpowiedz
@mihaubiauek: Czy jesteś pewien że biedniejszym się polepszyło? W porównaniu do czego? Średnia płaca jest na tym samym poziomie co 30 lat temu. Jakim cudem to im się udało? Po prostu poprawiła się technologia. Ludziom wydaje się że mogą żreć więcej. Tylko, że jakość tego jedzenia powoduje pogorszenie się stanu zdrowia. Suma sumarum wiekszości ludzi się nie poprawiło. Co do akumulacji to nie jest ona niczym złym ale tylko dla bogatych.
  • Odpowiedz