Wpis z mikrobloga

@dietyloamoniowy Na moje księżyc wygląda tak, jak wygląda właśnie księżyc po zmierzchu - "świeci" ta jego część, która nie została zasłonięta pod Ziemię. Słońce musiałoby wówczas zajść gdzieś na pd-wsch od kadru, co faktycznie kłóciłoby się z cieniem na falach i łódce. Chyba, że oczywiście ten cień pochodzi już od samego księżyca, a kolor pomarańczowy to tylko kwestia balansu bieli.
@berti: ok, 200m było wartością podaną kompletnie z dupy, mniej więcej by się zgadzało, gdyby łódka miała metr wysokości.
Zrobiłem model w blenderze. Mamy księżyc o podanych przez ciebie parametrach i łódkę, którą przybliżyłem stożkiem o wysokości 10m (rys. 1).
rys. 2 - patrzymy kamerą o ogniskowej 35mm i widzimy to co w twoim poście - duża łódka, mały księżyc,
rys. 3 - oddalamy łódkę 10-krotnie, nie zmieniamy ogniskowej,
rys. 4
Pobierz asdf44 - @berti: ok, 200m było wartością podaną kompletnie z dupy, mniej więcej by si...
źródło: comment_Han7ciwGW2nCnyplQZmQq4L9ZzbBRBGn.jpg
@Tarec: Na fejk wskazuje brak wpływu refrakcji i niestabilności atmosfery na kształt Księżyca. Sam obrót tarczy jest również niezbyt możliwy, Księżyc może być ustawiony w ten sposób wyłącznie w regionach polarnych.
@berti: Wielkość Księżyca zależy od skali obrazu na zdjęciu. Nie możesz sobie tak po prostu wkleić tarczy Księżyca bez znajomości tego parametru.