Wpis z mikrobloga

#antrosbelfer
#edukacja #antrosnarzeka #reformy

Pierwszaki w #techbaza mają teraz nową podstawę programową, a niedługo po nich przyjdzie czas na technika 5-letnie. W większości zawodów to wygląda jakby zrobili jedną podstawę na 5 lat i ścisnęli ją na 4 lata dla dwóch roczników.
Zaskakujące i dziwne.
Żeby było zabawniej w niektórych zawodach np. "mechatronik" jest goła podstawa bez rozkładów materiału i siatki godzin, a w "informatyku" w którym uczę jest za to luksus bo poza podstawą mamy rozkład (podział na przedmioty) na wchodzące nowe technikum 4-letnie, ale program tylko na 5-letnie które ma nadejść :)

Komuś ta reforma może się wydawać nieprzygotowana i dyletancka, ale będąc obiektywnym i tak jest lepiej niż przy wielkiej zmianie w 2012, gdzie program i rozkłady mieli napisać sobie sami nauczyciele (!). W każdej szkole mieli wymyślić przedmioty i przypisać im treści ot tak w wolnym czasie :)
Trudno oczekiwać, że "przy okazji" ktoś zrobi coś lepiej niż specjalnie wynajęci specjaliści, nawet jeśli ma chęci. W mojej szkole efektem tego było np. 18 h baz danych w tygodniu dla jednej klasy :)
Pamiętam jak trąbiono, że w LO niby może być mniej historii, a nikt nie mówił, że w technikum religii będzie (i jest) 8 razy tyle co fizyki, geografii, chemii czy biologii (historii i historii ze społeczeństwem sumarycznie 6x tyle co każdego z tych przedmiotów) i o tym, że każda szkoła musiała sama wymyślać przedmioty zawodowe i ich programy. Zrobiłem o tym wtedy znalezisko, które dużo ludzi zakopywało jako informacja nieprawdziwa nie mogąc uwierzyć, że takie rzeczy się dzieją, a dopiero 2 lata później była w mediach mini burza bo jakiś ojciec dostrzegł te zmiany gdy jego syn zaczął doświadczać ich efekty, cóż spóźnili się z burzą o 3 lata.
Chyba bardziej niż sobie i kolegom od przedmiotów zawodowych współczuję młodzieży, która się kształci doznając efektów tych radosnych reform, powodzenia!
antros - #antrosbelfer 
#edukacja #antrosnarzeka #reformy

Pierwszaki w #techbaza ...

źródło: comment_Ym71uoHvKtbQ2NAZBRoc99VjqghQZt58.jpg

Pobierz
  • 3
Pierwszaki w #techbaza mają teraz nową podstawę programową


@antros: to dlatego mają inne przedmioty niż my w pierwszej. Dziwiłem się jak dziś patrzyłem na ich podział że już mają PiMLSK i sieci komputerowe, a my to dopiero teraz w 2 klasie zaczynamy, do tego zamiast DiNUTKa mają MiEUTK, różni się to czymś czy to samo pod inną nazwą?
@Areooo51: podstawa podstawą, ale rozkłady (nazwy przedmiotów) i programy w każdej szkole mogą być inne;
jak pisałem w wpisie początkowo sami nauczyciele byli zmuszeni wszystko wymyślać, a więc były wszędzie inne, teraz wiele szkół korzysta np. z przykładowych z KOWEZiU, a więc częściej nazwy przedmiotów są zbieżne, ale wcale nie muszą,
stąd nie wiem czym jest DiN i MiE, ani PiM (i nie wiem jakie macie programy nauczania dla tych przedmiotów)