Wpis z mikrobloga

Kontynuując moje krótki synopsis co do głównych nurtów, a może najbardziej prominentnych przedstawicieli memowej Nowej Fali względem właśnie memowego mainstreamu. Jednak czym możemy nazwać #altmemizm, czy #postmemizm to już jego przedstawiciel? Czy istnieje #kontrmemizm względem kultury memów?

Ogólnie przyjąłbym, że #altmemizm powinien odnosić się do wszelkich niszowych stylów memów, które dotyczą wszelkich wąskich grup i społeczności, poza którymi dany mem traci znaczenie lub staje się zupełnie niezrozumiały. Wykluczałbym tutaj #postmemizm jednak ze względu na jego uniwersalność.

Problem następuje jednak, gdy próbujemy znaleźć przedstawicieli #kontrmemizm - czy dla kultury memów może istnieć jakaś kontra? Co mogłoby stanowić kontr-mem w sposób, który wykluczał bycie nowego dzieła jako kolejnego mema?

#memologiastosowana #neomemizm #crossmemizm
  • 7
  • Odpowiedz
@pax_psychicae: A to jest ciekawy temat - bardziej coś między #postmemizm a #neomemizm - zbyt szeroki zasięg względem #altmemizm - natomiast jak pisałem zdefiniowanie #kontrmemizm'u jest dalece problematyczne, bo właściwie ciężko powiedzieć co mogło by stanowić kontrę dla kultury memów. Może wszystkie nurty odchodzące od głównego strumienia są kontr memami, a może nie istnieje coś takiego jak kontr mem.
  • Odpowiedz
@pax_psychicae: A może kontr-mem to materiał, który bierze motyw danego mema i totalnie pozbawia go wartości rozrywkowych i humorystycznych, czy wszelkich motywów mających sugerować, że miał takowe założenia.
  • Odpowiedz
@pax_psychicae: Przy altmemach skłaniałbym się ku scenie rodzinnej. Altmem z założenia nie może być globalny w sensie bardziej - szeroko rozpoznawalny. Czy np. Testo można uznać za mainstream? Teoretycznie miał szeroki zasięg, ale gdyby brać ogół internatów okazuje się, że jest to mimo wszystko pewna nisza skupiona wokół wiele znaczącego #pdk. To, że coś jest mainstreamem w pewnej wąskiej grupie jak dla przykładu Wykop (memy o Białku)
  • Odpowiedz
@pax_psychicae: Mem mainstreamowy z zasady powinien być zrozumiały globalnie bez szczegółowej wiedzy o kontekście. Co prawda nie zawierałbym do #altmemizm tych memów, które są szeroko zrozumiałe np. w polskim internecie jak memy polityczne. Alt-mem powinien dotyczyć prawdziwych nisz jak np. widzów danego kanału na YouTube lub specyficzne dla danego portalu/forum.
  • Odpowiedz