Wpis z mikrobloga

Właśnie wygrzebałem starą koparkę BTC i podłączyłem ją do prądu. Zastanawiam się co by trzeba było wymienić, żeby dało się na tym pograć w jakieś nowsze gry. Teraz ledwo Battlefield 4 chodzi. Co jest wąskim gardłem w tej konfiguracji pod kątem gier? Procek i ram? Niestety tylko jedna grafika została, ale chyba nie jest najgorsza? monitor full HD
https://pcpartpicker.com/list/q6sGgL
  • 11
  • Odpowiedz
2500K, i jakaś LGA1155 do niego z przynajmniej średniej klasy sekcją zasilania dla tego procesora, to wyniesie jakieś 600zł. (w zależności od tytułu zysk z dołożenia do 2600K może być naprawdę spory, tylko że ceny 2600K są raczej niewspółmierne)

SilentiumPC Fortis 3 do tego na chłodzenie - wygląda na optymalny, 150 nowy, ciężko o używany, ale jedna sztuka jest akurat na OLX. Na upartego można zobaczyć czy ten zalman się nie stopi, ale raczej słabo to widzę.

Oczywiście 2500K na przynajmniej 4.5GHz się starać, a w radonie jakieś racjonalne OC zastosować.

Wszystko
  • Odpowiedz
@adam47: Dzięki, a bez zmiany płyty i chłodzenia gdybym wymienił ram i cpu będzie z tego jakiś konkretny zysk? Do tego chyba potrzebuje też dysk SSD na gry, bo ten 120GB to na system i programy ledwo wystarczy.
  • Odpowiedz
Na naprawdę bardzo upartego można by FXa jakiegoś wrzucić, FX-83** przy czym FX-8300 to koszt 2500K a FX-8370 to koszt 2500K z płytą główną. I chłodzenie dla nich też najprawdopodobniej by nie dało rady jeśli mamy na myśli jakiekolwiek OC.

Poprzednie AMD (era przed FX) w ogóle do silników gier się nie nadawały albo jak kto woli silniki gier do nich.

Konsole nie mają SSD i jakoś sobie radzą :), więc SSD to nie jest konieczność, bardziej komfort samych czasów ładowania a i to nie zawsze. Ważne żeby wydzielić jakieś 200GB na zewnętrznej stronie talerza, tej najszybszej, i zostawić ją tylko do gier. Bo różnica jest bardzo duża.

Ram
  • Odpowiedz
@adam47: AMD FX 8350 Black Edition 4GHz by dało radę załatwić. Chłodzenia i płyty nie chcę na razie wymieniać. Podkręcać nie muszę, chyba, że czysto softwarowo.

Dysk - no właśnie odechciewa mi się trochę grać jak BF4 ładuje nowe mapy. Dysk mieli jakby niewyrabiał i trwa to za długo. Na PS4 i XBO było duzo szybciej.
A ram to chodzi mi bardziej o ilość. Wydawało mi się, że 8GB to
  • Odpowiedz
No 7950 z najzwyczajniej z poziomu oficjalnych sterowników i po tym w furmarku sprawdzić jak się temperatury prezentują i jak ze stabilnością. Celował bym w nie więcej niż 80* przy 100%. Pasta po wymianie też kilka dni nabiera swoich właściwości.

Znalazłem to:
http://www.youtube.com/watch?v=4aP2F9ukquI&t=18m18s
Przy czym BF nie obciąża aż tak bardzo cpu jak niektóre tytuły i seria BF jest raczej przychylne dla produktów AMD.

Owszem,
  • Odpowiedz
@adam47: No to elegancko. Własnie kupiłem FX 9590 za 80 funtów, więc w cenie FX8350. Wiem, że żre prądu jak porąbany (220W), ale zasilacz i płyta powinny to ogarnąć. Z dyskiem i ramem poczekam i zobaczę jak to będzie wyglądać po wymianie procesora.

HD7950 kręciłem ostro. Pracowała przez kilka miesięcy w temperaturze 80-86 stopnii na podkręcaniu z 900 na 1150Mhz (nie pamiętam jak ram) i była stabilna na stockowym chłodzeniu.
FunWorld - @adam47: No to elegancko. Własnie kupiłem FX 9590 za 80 funtów, więc w cen...

źródło: comment_xY2tfFjUH0rUhb9DzZvYl9M2ocC6jBga.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@FunWorld: z ciekawości zapytam, ile wykopałeś?

Sprawdź pingi na tej USB, myślę że lepiej by było coś nawet z tańszych ale pod PCI i nie noname jeśli chodzi o granie w fpsy na multi.
Ale prawdopodobnie tylko niepotrzebnie znowu marudzę.

Samemu właśnie zamawiam ROCCAT Kone XTD Optical po kliku godzinach poszukiwań, jest tragedia jeśli chodzi o współmierność jakości do ceny w wyborze myszek, ta wygląda na ergonomiczną, ma kilka przydatnych, dobrze umiejscowionych extra klawiszy i bardzo
  • Odpowiedz
@adam47: Sprawdzę ;) W razie czego dongiel pójdzie do innego zastosowania. Teraz jadę na tanim LB link (od raspberry pi) i ping mam 25-30ms, więc pewnie będzie podobnie lub lepiej.

Bitcoinów wykopałem około 3.5BTC, ale sprzedałem po ~250 funtów. Koparka się zwróciła i nie ryzykowałem za dużo. Do tego później kopałem LTC (teraz by były warte 3500funtów, ale gnój z qcashpay.com zwinął interes i straciłem (wtedy były warte około 80
  • Odpowiedz
@FunWorld: Dokładne ( ͡º ͜ʖ͡º) streszczenie ostatnich 6 lat:

Seria 7000 radeonów była ostatnim regularnym dużym skokiem wydajnościowym jak i skokiem FPS/WAT, i jako pierwsza wprowadziła 28nm. Potem był jedynie przeskok na 14nm ale nie był jakiś nadto spektakularny. Przez ostatnie 5 lat w zasadzie nic się nie dzieje jeśli chodzi o radeona, kroczek po kroczku pełzną przodu, nawet ostatnia ""spektakularna"" Vega nadal nie dorównuje geforce.

Zostając przy AMD jak zawsze lubią ciepło i dopiero ryzen zaczynia powoli nadganiać najbardziej
  • Odpowiedz
@adam47: A co teraz tak wszyscy świrują z tym poborem? Sprzęt z wyższej półki zawsze był prądożerny i trzeba było z tym żyć. Z tego co czytałem, to dodatkowo jeszcze Intel nieuczciwie podaje średnie zużycie prądu, kiedy AMD podaje peak momentalne przy maksymalnym możliwym poborze. Trochę to mi przypomina wałki producentów na zużyciu paliwa, gdzie w jednej marce wbudowany komputer zawyża spalanie o ponad litr, a inna marka zaniża.

Może
  • Odpowiedz
Teraz powoli pojawia się właśnie komfort gdzie zamiast "trzeba z tym żyć" mamy wybór.

Mniejszy pobór to dużo udogodnień, można kupić zasilacz słabszy (można uciąć razem nawet 200W) ale ze znacznie wyższą klasą 80 PLUS na przykład, w teorii trwalszy, marnujący mniej energii i wytwarzający mniej ciepła przez co i cichszy, czasem nawet pasywny.

Te same plusy tyczą się głównie wyboru kart graficznych, przy czym amplitudy temperatur mają tutaj znacznie większe znaczenie dla trwałości (masowa awaryjność na początku poprzedniej generacji konsol jako przykład), a same temperatury pracy przy maksymalnym obciążeniu są kluczowe, jeśli nie chce się grać przy ciągle włączonym młynku do kawy. W ostatnich geforce 2/3ci wiatrak w porównaniu z dwoma generacjami wstecz dają wręcz w celach ozdobnych (chociaż oczywiście pozwala to na zmniejszenie obrotów co jest plusem).

Ostatnie
  • Odpowiedz