Wpis z mikrobloga

Kolejna porcja wiadomości z Japonii:
1. Helikopter należący do Morskich Japońskich Sił Samoobrony rozbił się podczas lotu treningowego w bazie lotniczej Iwakuni w prefekturze Yamaguchi. Do wypadku doszło wczoraj gdy helikopter CH-101 będący na wyposażeniu lodołamacza Shirase, przenosił ładunek i przy obniżaniu lotu z obecnie nieznanych przyczyn przechylił się na bok i zahaczył głównym wirnikiem o lądowisko. Chwilę później helikopter się rozbił.
Na pokładzie było 8 członków załogi, czworo z nich odniosło lekkie obrażenia i zostało na obserwacji w szpitalu. Pozostałej czwórce nic się nie stało.
Oczywiście pojawiły się złośliwe uwagi, głównie ze strony obcokrajowców mieszkających w Japonii. Nawoływali oni do uziemienia wszystkich helikopterów, zakazania lotów i dochodzenia na pełną skalę. Jest to nawiązanie do protestów związanych z lotami samolotów Osprey, należących do armii USA.

2. Księżniczka Mako i jej chłopak Kei Komuro ogłoszą oficjalne zaręczyny 3 września. Konferencja prasowa odbędzie się w domu cesarskim i będzie to pierwsze, wspólne wystąpienie pary w mediach. Wcześniej data oficjalnych zaręczyn była kilkakrotnie zmieniana ze względu na ofiary powodzi i trzęsienia ziemi.

3. Para cesarska planuje odwiedzić miejsca dotknięte powodziami oraz wyspy, znajdujące się zdala od kraju. W październiku odwiedzą prefekturę Fukuoka oraz Oita, gdzie były rekordowe opady deszczu. Także w Fukuoka odbędzie się 3 dniowe, coroczne sympozjum odnośnie ochrony morskiego środowiska na którym para cesarska wygłosi przemówienie. Cesarz pragnie odwiedzić także oddalone wyspy nie tylko te w prefekturze Kagoshima ale także Amami, Okinoerabu czy Yoron – to główni kandydaci, gdyż para cesarska nigdy tam nie była.
Brana pod uwagę jest także krótka wizyta na wyspie Kuchinoerabu, gdzie w 2015 roku doszło do wybuchu wulkanu. Celem odwiedzin jest pokrzepienie obywateli, zwykła rozmowa by usłyszeć opinie i poznać nastroje. Sprawdzenie jak wygląda przebieg akcji ratowniczej, odbudowywanie i inne czynności związane z usuwaniem skutków żywiołu to także ważny punkt podróży.
Cesarz w nieoczekiwanym wystąpieniu telewizyjnym zapowiedział, że zamierza ustąpić i zanim to się stanie chciałby wypełnić swoje obowiązki należycie, póki zdrowie mu pozwala.

4. Po prawie 17 dniach żółwica, która wymknęła się z ZOO w Shibukawa została odnaleziona. Była nieco ponad 120 metrów od parku, w głębokim lesie. Osoba, która mieszkała nieopodal zauważyła żółwicę i powiadomiła pracowników ZOO. W nagrodę otrzymała 500 tysięcy jenów (ok. 16 tys. zł). Ze łzami w oczach opiekunowie zabrali żółwicę do parku, a wydarzenie było transmitowane przez lokalną telewizję, wielu mieszkańców przyszło do ZOO, by przywitać się z uciekinierką.
Dyrektor ZOO zapewnił, że trzeciej ucieczki nie będzie. Postarają się założyć dodatkowe czujniki oraz nadajnik GPS. Żółwica dalej będzie mogła swobodnie chodzić po całym parku. Obecnie jest gwiazdorką wśród dzieci.

5. W mieście Higashishirakawa w prefekturze Gifu odbyło się spotkanie po latach weteranów z czasów II Wojny Światowej. Były żołnierz US Marine Marvin Strombo zwrócił japońską flagę rodzinie japońskiego żołnierza Sadao Yasue. Na fladze były podpisy mieszkańców rodzinnego miasta żołnierza oraz życzenia powrotu do domu. 93 letnia siostra była bardzo wzruszona, gdy otrzymała flagę swego młodszego brata. Nigdy nie dowiedzieli się gdzie i jak zginął, najprawdopodobniej gdzieś w okolicach Wysp Mariańskich w lipcu 1944 roku.
Młodszy brat żołnierza obecnie 89 letni Tatsuya Yasue powiedział, że dopiero teraz czuje, że wojna się skończyła a zmarły brat wreszcie może wiecznie odpocząć. Pan Strombo opowiedział, że znalazł ciało Sadao Yasue 18 lipca 1944 roku na przedmieściach Garapan, mieście na wyspie Saipan w Marianach Północnych. Leżał on na ziemi, osunięty na lewą stronę, bez większych śladów obrażeń, wyglądał jakby spał. Pan Strombo sądzi, że pan Yasue zginął w wyniku wybuchu pocisku moździerzowego tuż obok.
Flagę zabrał jako pamiątkę, walczył później nie tylko na Saipanie ale także na Tarawie i Tinian. Gdy wrócił do domu, swoją oryginalną pamiątkę powiesił w gablocie na ścianie.
Z biegiem lat narastało w nim poczucie współczucia i dlatego nigdy nie zdecydował się sprzedać tej flagi a za cel postawił sobie znalezienie rodziny nieżyjącego żołnierza.

6. W Tokio odbyły się główne uroczystości upamiętniające zakończenie II Wojny Światowej i kapitulacji Japonii. Para cesarska jak i przedstawiciele rządu oraz prawie 5 tysięcy osób brało udział w ceremonii. Premier Abe w swoim przemówieniu powiedział, że Japonia dalej będzie zabiegać o pokój na świecie. Nie wspomniał nic na temat japońskiej agresji na sąsiednie kraje.
po raz ostatni w 1994 roku premier Murayama podczas ceremonii wyraził ubolewanie oraz przeprosił za zbrodnie wojenne.

7. Niedaleko miejscowości Yamazoe w prefekturze Nara rozbił się mały samolot. Pilotem był 68 letni Ryoichi Tanaka a pasażerką jego 55 letnia żona Sachiko. Wystartowali z lotniska Yao w prefekturze Osaka i już po 16 minutach powiadomili kontrolę lotów, że mają problemy i wracają. Socata TBM 700, jednosilnikowy samolot znikł z radarów chwilę po komunikacie radiowym.
Dym wydobywający się z wraku był widoczny z daleka. Ciała małżeństwa znaleziono tuż obok. Przyczyna wypadku nie jest znana i trwa dochodzenie.

8. Prawie 1,2 miliona tancerzy odwiedzi miasto Tokushima w ten weekend. Odbywa się tam coroczny „Awa Odori” czyli festyn taneczny związany z buddyjskim świętem zmarłych Obon. Grupy tancerzy, muzyków którzy trenują niemalże cały rok będą tańczyć na ulicach miasta.
Ubrani w oryginalne stroje ze swoich rodzinnych stron udadzą się w paradzie przez całe miasto. Śpiew i taniec nie jest skomplikowany i każdy może swobodnie się dołączyć. Przedstawiciele miasta nie ukrywają, że chcieliby zachęcić turystów do odwiedzenia ich miasta i wzięciu udziału w festiwalu.

9. 59 letni mężczyzna zeskoczył z wiaduktu na tory niedaleko stacji JR Ueno, popełniając samobójstwo. Do zdarzenia doszło o 5:30 rano w zeszłą Niedzielę. Motorniczy nadjeżdżającego pociągu zauważywszy ciało leżące na torach zdołał zahamować na czas. Po przewiezieniu do szpitala, prawie dwie i pół godziny później mężczyzna zmarł w wyniku licznych obrażeń głowy.
Cała linia JR Yamanote została zatrzymana na prawie godzinę i 13 tysięcy pasażerów musiało czekać na peronach.

10. Do tragicznego wypadku doszło na budowie w centrum Tokio w Marunouchi w zeszły piątek. Według policji około 16:30 zerwała się metalowa kładka na której pracował 51 letni mężczyzna instalujący stalowe wsparcia ścian. Spadając razem z rusztowaniem zaczepił dwóch innych robotników 41 i 48-latka. Wszyscy spadli z 5 piętra przez szyb windy, zmarli po przewiezieniu do szpitala.
Trwa dochodzenie, jest to pierwszy taki tragiczny wypadek budowlany od lat.

11. W Jokohamie odbyła się impreza związana z Pokemon Go. W zeszłą środę miłośnicy Pikachu zebrali się w parku by rywalizować ze sobą. Organizatorzy czyli Pokemon Company oraz miasto Jokohama wypuściło ponad 15 tysięcy osób przebranych za maskotkę Pikachu.
W całej imprezie wzięło udział kilkanaście tysięcy graczy. Wielu z nich narzekało, że ze względu na tak dużą liczbę graczy w jednym miejscu, serwery nie dawały rady.

#japonia #wiadomoscizjaponii #ciekawostki #ciekawostkijp #amajapan
Pobierz
źródło: comment_oSy9DXD8DJDFkFslIqwnjKutzUufu07z.jpg
  • 26
Brana pod uwagę jest także krótka wizyta na wyspie Kuchinoerabu, gdzie w 2015 roku doszło do wybuchu wulkanu. Celem odwiedzin jest pokrzepienie obywateli, zwykła rozmowa by usłyszeć opinie i poznać nastroje. Sprawdzenie jak wygląda przebieg akcji ratowniczej, odbudowywanie i inne czynności związane z usuwaniem skutków żywiołu to także ważny punkt podróży.


@ama-japan: a u nas po 3 dniach płakali, że rząd ich opuścił ( )


ą.
59 letni mężczyzna zeskoczył z wiaduktu na tory niedaleko stacji JR Ueno, popełniając samobójstwo. Do zdarzenia doszło o 5:30 rano w zeszłą Niedzielę. Motorniczy nadjeżdżającego pociągu zauważywszy ciało leżące na torach zdołał zahamować na czas. Po przewiezieniu do szpitala, prawie dwie i pół godziny później mężczyzna zmarł w wyniku licznych obrażeń głowy.Cała linia JR Yamanote została zatrzymana na prawie godzinę i 13 tysięcy pasażerów musiało czekać na peronach.


Ciekawe czy obciążą jego