Wpis z mikrobloga

https://www.fietsen123.nl/fietsnieuws/alle-bekeuringen-met-bedragen-2012-voor-fietsers-op-een-rij

Kompletna lista za co można w Holandii otrzymać mandat jadąc na #rower ( ͡º ͜ʖ͡º) Wybrane przeze mnie ciekawsze:

- Fout stallen: € 30,- niewłaściwe parkowanie - to ogromny problem w Holandii i w dużych miastach są nawet specjalne służby odcinające rowery z miejsc, gdzie nie można ich stawiać. Jeżeli nie znajdą właściciela, lub sam po taki rower się nie zgłosi, trafiają na aukcję
-Fiets niet op slot zetten: € 40(NB: Deze overtreding is alleen strafbaar op die plaatsen waar dat bij Plaatselijke Verordening of bij Algemene Plaatselijke Verordening is bepaald) - pozostawienie roweru bez zapięcia, ale regulowane dodatkowo lokalnymi przepisami
- Rijden onder invloed (Vanaf 235 ugl (0,54 promile): € 130,- jazda pod wpływem powyżej 0,54 promila, za utrudnianie kontroli można wyrwać dodatkowo €85
- Geen voorrang verlenen waar dat verplicht is: € 85,- nieustąpienie pierwszeństwa
- Niet stoppen bij stopteken, rode lamp, vlag etc: € 130,- niezatrzymanie się na czerwonym, znaku stop etc.

Eisen aan voertuig/fiets


Ta część jest odpowiedzialna za zły stan techniczny - ramy, dzwonka, odblasków na szprychach (xD - komentarz tłumacza) etc. Są też mandaty za blokowanie skrzyżowania, nieustąpienie wysiadającym z autobusu/tramwaju pierwszeństwa etc.

Jak to wygląda w praktyce? Nie wiem jak jest w dużych miastach, ale na prowincji widziałem chyba tylko raz policję, która sprawdzała stan oświetlenia. Ogólnie rowerzyści odjaniepawlają tutaj niezłe rzeczy - standardem jest np. rozmowa przez telefon, palenie papierosów, jazda z parasolką w deszczu i inne dziwności. Jakie są Wasze doświadczenia z policją i jazdą na rowerze miraski z #holandia?

Poza tym holenderska policja jest znana z tego, że raczej ostrzega niż daje mandaty i tak moja teściowa kiedyś została jedynie upomniana o konieczności przypięcia roweru przed domem.

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
  • 12
@Limek: ja widziałem tylko raz przy stacji kolejowej i to właśnie gdy było ciemno. Niestety w drodze do i z pracy mijam codziennie mnóstwo baranów bez nawet najtańszej lampki z tyłu, a z przodu to już w ogóle luksus :| Poza miastem ze świadomością jest lepiej - tam nawet ludzie psy na pole wyprowadzają w kamizelkach odblaskowych czy z jakimś oświetleniem.
@geuze: ostatni raz kontakt z policją miałem przedwczoraj, przejeżdżałem obok miejskich stawów a ten podjeżdżał na moto i pal czy to ja zgłoszenie robiłem (pomylił mnie z kimś)

Natomiast kontrolę miałem ostatni raz w 2013, jak jechałem samochodem, tyle. Od tego czasu nic, ani jak jeziorem na moto ani na rowerze, kompletnie nie chcą mnie zatrzymać, nie wiem, może śmierdzę XD
jazda z parasolką w deszczu


@geuze: jedna z WTF jakie spotkałem w Holandii. Kolejna to to że ludzie nie zasłaniają swoich domostw żaluzjami ani firankami i wszystko widać z chodnika ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Hmm, ciekawe. Sam widzę co się dzieje w moim mieście (200 tys. mieszkańców) i jakoś nigdy nie spotkałem się z kontrolą rowerzystów. Ludzie często jeżdżą bez świateł, bardzo często na czerwonym, widzialem z browarami w ręku, parasolkami itp. rowery zostawiają tam gdzie popadnie, bez zapięć... Jak sam nie miałem świateł to przejeżdżała kilka razy obok mnie policja i nie reagowała (może nie zwrócili uwagi, byli zajęci?). Dwa dni temu kolega biegł po
@geuze: ja zadnych takich niemiłych akcji nie miałem. Policji ogólnie nie widac za wiele ale oni maja doskonały monitoring, system powiadamiania i są w stanie wyrosnąć spod ziemi.