Wpis z mikrobloga

Jako, że w tym wpisie obiecałem Wam wpis o tym jak ważna jest automatyka zabezpieczeniowa tako i czynię. Przyjeżdżamy dziś na stację, gdzie jeszcze pracujemy i widzimy, że owe zabezpieczenia są zadziałane (diody o tym informują). Jak się zorientowaliśmy to dawaj do rejestratora i szukamy kiedy i gdzie było to zdarzenie. Chwila szukania w komputerze i znaleźliśmy.

Pierwsze zdjęcie pokazuje jak wyglądały napięcia. Wyraźnie widać jak na fazie pierwszej napięcie spada do 0 z 234kV wartości skutecznej. Znaczy to o zwarciu fazy do ziemi i pojawieniu się napięcia w obwodzie otwartego trójkąta (suma geometryczna napięć w warunkach pracy symetrycznej jest równa 0, w przypadku asymetrii pojawia się napięcie). Tak też się stało.

Na następnym zdjęciu widać, przebiegi prądów w czasie. Z tej racji, że zwarcie pojawiło się na na fazie pierwszej to prąd tam się odkształcił i chwilowo popłynął prąd rzędu 9000A. Trzeba pamiętać, że jedna połówka sinusoidy to 10 milisekund. Tutaj też widać, że pojawia się odkształcenie na pozostałych fazach. Do tego pojawił się prąd w I0, tak samo jak w przypadku otwartego trójkąta.

Trzecie foto mówi o sygnałach binarnych jakie wpadają do rejestratora: zadziałanie zabezpieczenia, stanie wyłącznika (zał/wył). Przy każdym zabezpieczeniu (K31, K32, K41) widać po trzy wyłączenia, każda z faz ma osobne wyłączenie, aby można było realizować działanie SPZ (samoczynne ponowne załączenie).

Pierwsze zdjęcie tutaj, reszta w komentarzach. Dzięki @wykop za możliwość dodania kilku zdjęć do jednego wpisu, oh wait...

#zzyciaelektryka #elektroenergetyka #elektryka #praca #pracbaza #ciekawostki #wysokienapiecie
soadfan - Jako, że w tym wpisie obiecałem Wam wpis o tym jak ważna jest automatyka za...

źródło: comment_enbTxa06CEpo0ii0g4M5PhzF8OEGmduW.jpg

Pobierz
  • 42
@soadfan: Z tego co widzę to po wykryciu pradu I0 i duzego pradu zwarciaowego fazy L1 wylacza wylacznik w fazie L1 tylko. Dobrze intepretuje przebiegi logiczne zabezpieczeń? Czyli powoduje jeszcze większa chwilową asymetrię ukladu 3f? Przez chwile jest to układ 2f? Przez N płynie duży prąd asymetrii dopiero po SPZ powraca symetria?
@kacor87: Generalnie nasza sieć WN i NN powinna pracować z uziemionym punktem neutralnym, przy czym nie wszystkie (auto)transformatory w sieci pracują z uziemionym punktem neutralnych (chociaż wszystkie powinny być przystosowane do pracy w takim układzie).
Co do wyłączenia jednej fazy to tak, jest asymetria, ale utrzymujemy przesył mocy zdrowymi fazami.
@soadfan: ostatnio zdałem egzamin, do którego m.in. uczyłem się o zabezpieczeniach sieciowych, ciężko było to ogarnąć, na szczęście ilustracje+schematy i jakoś ogarnąłem. Najgorzej, że nigdy nie pracowaliśmy jeszcze na konkretnym sprzęcie, zawsze elektrotechnika ograniczała się do badania U, I, P i małych urządzeń, czy silników. Nie mogę się doczekać, aż wezmę dyplom i zacznę pracę w zawodzie...
@soadfan nie spodziewałem się, że moja codzienna praca pojawi się na wykopie :) Zabezpieczenie zadziała - trzeba zrobić analizę. Oby tylko nie wyszło, że coś źle nastawiliśmy :)