Wpis z mikrobloga

Jako, że w tym wpisie obiecałem Wam wpis o tym jak ważna jest automatyka zabezpieczeniowa tako i czynię. Przyjeżdżamy dziś na stację, gdzie jeszcze pracujemy i widzimy, że owe zabezpieczenia są zadziałane (diody o tym informują). Jak się zorientowaliśmy to dawaj do rejestratora i szukamy kiedy i gdzie było to zdarzenie. Chwila szukania w komputerze i znaleźliśmy.

Pierwsze zdjęcie pokazuje jak wyglądały napięcia. Wyraźnie widać jak na fazie pierwszej napięcie spada do 0 z 234kV wartości skutecznej. Znaczy to o zwarciu fazy do ziemi i pojawieniu się napięcia w obwodzie otwartego trójkąta (suma geometryczna napięć w warunkach pracy symetrycznej jest równa 0, w przypadku asymetrii pojawia się napięcie). Tak też się stało.

Na następnym zdjęciu widać, przebiegi prądów w czasie. Z tej racji, że zwarcie pojawiło się na na fazie pierwszej to prąd tam się odkształcił i chwilowo popłynął prąd rzędu 9000A. Trzeba pamiętać, że jedna połówka sinusoidy to 10 milisekund. Tutaj też widać, że pojawia się odkształcenie na pozostałych fazach. Do tego pojawił się prąd w I0, tak samo jak w przypadku otwartego trójkąta.

Trzecie foto mówi o sygnałach binarnych jakie wpadają do rejestratora: zadziałanie zabezpieczenia, stanie wyłącznika (zał/wył). Przy każdym zabezpieczeniu (K31, K32, K41) widać po trzy wyłączenia, każda z faz ma osobne wyłączenie, aby można było realizować działanie SPZ (samoczynne ponowne załączenie).

Pierwsze zdjęcie tutaj, reszta w komentarzach. Dzięki @wykop za możliwość dodania kilku zdjęć do jednego wpisu, oh wait...

#zzyciaelektryka #elektroenergetyka #elektryka #praca #pracbaza #ciekawostki #wysokienapiecie
soadfan - Jako, że w tym wpisie obiecałem Wam wpis o tym jak ważna jest automatyka za...

źródło: comment_enbTxa06CEpo0ii0g4M5PhzF8OEGmduW.jpg

Pobierz
  • 42
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@HorribileDictu: Na studiach gdy sie nie ma praktycznego podejscia do tematu to owszem jest nundne. Gdy robisz to na zywym organizmie jest to zajebiscie ciakwe. Mozesz dzien i noc sledzic takie wykresy i podneicac się przebiegami skladowych stalych xD
  • Odpowiedz
@Drail: niestety oprogramowanie nie pozwala na zapis, tak by było czytelne jedno pod drugim, bo tak to się powinno czytać. Tu są tylko napięcia, prądy i sygnały. Marker w każdym zdjęciu jest ustawiony na tym samym czasie. Jak napięcie spada zabezpieczenie zaraz się pobudza, idzie wyłącz na L1, potem działa pobudzienie SPZ, LRW, niezgodności biegunów. po 1600ms jest impuls na załącz od SPZ i wtedy jest badane czy jest prąd zwraciowy. W tym wypadku nie ma i pole normalnie pracuje.

@Myszoskocznia: @HorribileDictu: możliwość analizy w prawdziwych warunkach to jest zupełnie co innego.

@kacor87: nie, to
  • Odpowiedz
@soadfan: A jak nie zaiskrzy między przewodem a ziemią? ;)

A tak poważnie - nie wszyscy wiedzą, ale czasem bardziej szkodliwe jest dla urządzeń właśnie to, co dzieje się tuż po przywróceniu zasilania, niż nawet moment jego utraty spowodowany czy to zwarciami czy wyładowaniami. Warto po wyłączeniu napięcia odłączyć wszystko cenne od prądu i załączyć dopiero po jakimś czasie (w razie, gdyby ponownie doszło do wyłączenia i SPZ).
  • Odpowiedz
@Dzyszla: czemu ma zaiskrzyć? Ogranicznik to taki warystor, im większe napięcie tym większy prąd płynie przez niego do ziemi.

A wiesz czemu jest taki pik napięciowy?
  • Odpowiedz
@kacor87: To jest prąd I0, gwiazda zrobiona jest w szafce, przy przekładnikach. Wszędzie jest puszczone 4 przewodowo, poza licznikami - tam 6.

@Dzyszla: pik się pojawia dlatego bo linia to wielki kondensator, zwłaszcza napowietrzna. :)
  • Odpowiedz